Papież Franciszek wezwał do przestrzegania postanowień porozumienia klimatycznego

1 września 2020, 17:00 Alert
Papież Franciszek. Źródło Pixabay
Papież Franciszek. Źródło Pixabay

Papież Franciszek wezwał państwa do walki z globalnym ociepleniem zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża z 2015 roku. Zaznaczył on, że czas na walkę ze zmianami klimatu dobiega końca.

Franciszek o globalnym ociepleniu

– Nasze ciągłe zapotrzebowanie na wzrost i niekończący się cykl produkcji i konsumpcji wyczerpuje świat przyrody. Lasy są wypłukiwane, wierzchnia warstwa gleby ulega erozji, pola więdną, pustynie postępują, morza zakwaszają się, a sztormy nasilają się. Stworzenie jęczy – powiedział Franciszek.

– Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć globalny wzrost średniej temperatury poniżej progu 1,5 stopnia Celsjusza zapisanego w porozumieniu klimatycznym z Paryża, ponieważ wyjście poza to okaże się katastrofalne, zwłaszcza dla biednych społeczności na całym świecie – powiedział papież.

Papież Franciszek powiedział, że utrata różnorodności biologicznej, katastrofy klimatyczne i nieproporcjonalny wpływ pandemii koronawirusa na biednych i bezbronnych to „wezwanie do przebudzenia w obliczu naszej szalejącej chciwości i konsumpcji”.

Reuters/Michał Perzyński

Papież Franciszek: Od ochrony klimatu zależy nasze przetrwanie i dobrobyt