Perzyński: Papież Franciszek kontra Trump

17 stycznia 2018, 07:30 Środowisko

W ostatnich miesiącach stosunki amerykańskiej administracji z papieżem Franciszkiem uległy pogorszeniu przez różnice w podejściu do takich problemów jak migracja czy globalne ocieplenie. Sprawę ma załagodzić nowa wysłanniczka USA do Watykanu Callista Gingrich – pisze Michał Perzyński, redaktor portalu BiznesAlert.pl

Wizyta pary prezydenckiej z USA u Papieża Franciszka. Fot.: Wikimedia Commons
Wizyta pary prezydenckiej z USA u Papieża Franciszka. Fot.: Wikimedia Commons

Wybór Callisty Gingrich

Gingrich jest żoną prominentnego amerykańskiego polityka Newta Gingricha, wpływowego spikera Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej. Został on „Człowiekiem Roku 1995” magazynu „Time”, zasłynął pomysłem założenia kolonii na księżycu i utworzenia z niej stanu USA. W ostatnim czasie zdecydowanie popiera on Donalda Trumpa.

Callista Gingrich jest pisarką i autorką filmów dokumentalnych, ostatnio również zaangażowana w politykę. Nie obyło się bez kontrowersji – zaczęła się spotykać ze swoim obecnym mężem, gdy ten pozostawał w związku małżeńskim ze swoją byłą żoną, a oboje są katolikami.

Gingrich będzie miała w Watykanie sporo pracy w naprawianiu stosunków USA ze Stolicą Apostolską – papież Franciszek krytykował Donalda Trumpa za zaprzeczanie globalnemu ociepleniu, wycofanie się z Porozumienia Paryskiego i uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, co może zaognić konflikt na Bliskim Wschodzie.

Laudato Si

Papież Franciszek zredefiniował podejście Kościoła Katolickiego do problematyki ochrony środowiska w swojej encyklice Laudato Si. Położył nacisk na niezwłoczną potrzebę działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, co miałoby określać początek XXI wieku jako przeciwieństwo do epoki industrialnej, kiedy zaczęła się degradacja środowiska naturalnego na wielką skalę. Franciszek nazwał to „nawróceniem ekologicznym”.

– Wiemy, że technologia oparta na spalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla, ale także ropy naftowej, a w mniejszym stopniu gazu, powinna być stopniowo zastąpiona. W oczekiwaniu na wszechstronny rozwój odnawialnych źródeł energii, który powinien już się zacząć, słuszne jest opowiadanie się za mniejszym złem lub nastawienie się na rozwiązania przejściowe – można przeczytać w encyklice.

 

Laudato Si po polsku: Węgiel to skarb, którym trzeba zarządzać z troską o środowisko

Dylematy

Choć samo powołanie Callisty Gingrich na stanowisko wysłanniczki USA do Watykanu jest ledwie epizodem, to każe zapytać o stosunki jednych z najważniejszych przywódców na świecie. W obecnej sytuacji podziały między Watykanem a administracją Stanów Zjednoczonych są widoczne przez inne podejście do kwestii tak istotnych dla papieża Franciszka jak ochrona środowiska.

Osoba przedstawicielki korpusu dyplomatycznego nie ma większego znaczenia, kiedy różnice między dwoma wielkimi graczami mają naturę nie tylko polityczną, ale także moralną. Tym bardziej, że są oni uosobieniem dwóch sprzecznych wizji przyszłości świata rozwiniętego.