Francuskie koncerny powołały podmiot do likwidacji reaktorów jądrowych

11 grudnia 2019, 07:45 Alert
edf energy logo

We wtorek, 10 grudnia br. francuskie koncerny EDF i Veolia ogłosiły utworzenie wspólnego podmiotu – firmy Graphitech, która ma zająć się likwidacją reaktorów jądrowych wykorzystujących technologię grafitu.

EDF i Veolia utworzyły Graphitech poprzez swoje spółki zależne Cyclife Holding i Asteralis. Nowa firma będzie odpowiedzialna za rozwój technologiczny i badania inżynieryjne wymagane w ramach przygotowań do likwidacji reaktorów jądrowych wykorzystujących technologię grafitu. Na świece jest około 60 takich reaktorów, miedzy innymi we Francji, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, na Litwie i w Japonia.

Demontaż reaktorów grafitowych jest złożony ze względu na ich konstrukcję i objętość materiałów, które należy zdemontować. Na całym świecie do tej pory zdemontowano tylko dwa reaktory jądrowej małej mocy wykorzystujące technologię grafitu .

Francuskie koncerny chcą połączyć w tym przedsięwzięciu specjalistyczną wiedzę EDF-u w dziedzinie energetyki jądrowej i know-how Veolii z zakresu inżynierii likwidacyjnej wykorzystującej robotykę w środowisku jądrowym.

Nowy podmiot ma wykorzystać specjalistyczną wiedzę miedzy innymi w celu opracować zdalnie sterowanego narzędzia do rozbijania złożonych, wielkoskalowych konstrukcji betonowych i metalowych oraz narzędzia do wydobywania aktywowanych grafitowych cegieł i pali.

Pierwszym celem Graphitech będzie dostarczenie EDF zoptymalizowanego scenariusza likwidacji w 2028 r. reaktora nr 2 we francuskiej elektrowni jądrowej Chinon. Program ten ma się rozpocząć w 2022 r.

CIRE.PL