EDF ujawnił w ilu blokach jądrowych jest problem ze spawami

19 września 2019, 17:00 Alert
atom pixabay
Atom. Fot: Pixabay

W poniedziałek 9 września EDF poinformował o problemach z niespełniającymi standardów spawami w blokach jądrowych. Wówczas koncern nie miał jeszcze informacji, których jednostek dotyczy problem. Po ponad tygodniu wiadomo zdecydowanie więcej, ale nie jest pewne, czy wszystko.

„Odchylenia od wymaganych standardów spawów”

EDF wspólnie z wykonawcą – Framatome (dawniej Areva) zidentyfikowały 16 generatorów pary zainstalowanych w sześciu działających blokach jądrowych, o łącznej mocy ponad 5,8 GW, w których mogą wstępować odchyleniach od wymaganych standardów spawów. Chodzi o bloki nr 3 i 4 w Blayais (910 MW każdy), blok nr 3 w Bugey (910 MW), nr 2 w Fessenheim (880 MW), nr 4 w Dampierre-en-Burly (890 MW) i reaktor nr 2 w Paluel (1 330 MW).

(657x438)

Jednocześnie EDF podkreślił, że na tym etapie badań tych komponentów można stwierdzić, iż zaobserwowane odchylenia nie wpływają negatywnie na funkcjonalność podzespołów i nie wymagają natychmiastowego działania.

Jednocześnie EDF ujawnia, że problem występuje również w czterech wytwornicach pary i urządzeniach do zwiększania ciśnienia w budowanym bloku EPE Flamanville-3. Ponadto wadliwe spawy wykryto w trzech nowych wytwornicach pary, które nie zostały jeszcze zainstalowane, a miały być zastosowane w blokach nr 5 i 6 w elektrowni Gravelines.

Na tym etapie jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, czy to już wszystkie jednostki, których dotyczy problem z jakością spawów, bo w komunikacie EDF czytamy, że koncern prowadzi nadal z Framatome dochodzenia techniczne, o wynikach którego będzie informował organ nadzoru jądrowego.

Decyzja nadzoru jądrowego

Warto odnotować również, że we wtorek 17 września francuski nadzór jądrowy ASN ogłosił kampanię dystrybucji tabletek jodu wokół elektrowni jądrowych. Kampania objęła 2,2 miliona osób i 200 tys. instytucji zlokalizowanych się w promieniu od 10 do 20 km wokół wszystkich funkcjonujących we Francji 19 elektrowni jądrowych. Kampania ta stanowi uzupełnienie dystrybucji jodu przeprowadzonej w styczniu 2016 r. w promieniu od 0 do 10 km wokół elektrowni jądrowych. Jak zaznacza ASN, kampania ma charakter prewencyjny. Jednocześnie francuski nadzór jądrowy tłumaczy, że chociaż dokłada się wszelkich starań, aby uniknąć awarii jądrowej, władze muszą brać pod uwagę taką ewentualność i ponosić odpowiedzialność za mieszkańców.
CIRE.pl 
https://biznesalert.pl/rapacka-czy-francuski-atom-czeka-kryzys-energetyka-francja-edf/