Francuski rząd wzywa EDF do terminowych napraw reaktorów jądrowych

2 września 2022, 13:15 Alert

Koncern energetyczny Electricite de France (EDF) opóźnia wznowienie reaktorów jądrowych zamkniętych z powodu korozji. To powoduje straty w wytwarzaniu energii elektrycznej i zmusza władze do szukania innych rozwiązań pozyskiwania energii.

Spółka EDF jest zobowiązana do terminowej naprawy reaktorów jądrowych w krajowych elektrowniach. Sprawa jest na tyle poważna, ponieważ w przypadku nie uruchomienia na czas elektrowni jądrowych, rząd stanie przed koniecznością uruchomienia elektrowni węglowej we wschodniej Francji.

Ze względu na tropikalne upały i wysoką temperaturę wody w rzekach elektrownie jądrowe nie mogły funkcjonować tak jak powinny. Ponadto przyspieszało to procesy korozyjne z powodu którego teraz elektrownie zostały zamknięte przez francuską Agencję Bezpieczeństwa Jądrowego.

Jak dotąd działają tylko 24 z 56 reaktorów we Francji, a EDF opóźnił uruchomienie 4 z 12 zamkniętych reaktorów jądrowych z powodu korozji.

Wyjaśnienia spółki

Jean-Bernard Levy, prezes koncernu EDF, tłumaczy, iż brakuje mu kadry, która mogłaby skutecznie zarządzać elektrowniami jądrowymi w związku z kierunkiem zmniejszenia udziału energii jądrowej w bilansie energetycznym kraju.

Francja chce zmniejszenia udziału elektrowni jądrowych w wytwarzaniu energii elektrycznej z 75 procent do 50 procent do 2025 roku jednak prezydent Emanuel Macron przesunął osiągnięcie tego celu do 2035 roku.

Neftgaz/Wojciech Gryczka

Upały zmuszają Francję do ograniczenia produkcji energii z atomu