Francuski gigant powraca do Iranu. Sygnał dla PGNiG

4 lipca 2017, 07:00 Alert

Spółka Total z Francji podpisała porozumienie o wydobyciu gazu ziemnego z podmorskiego złoża w Iranie. To pierwsza spółka zachodnia, która wróciła do pracy w tym kraju po zniesieniu sankcji międzynarodowych.

Spotkanie PGNiG-NIOC fot. National Iranian Oil Company

Największe złoże na świecie

Total będzie wydobywał gaz ze złoża Południowy Pars, które jest największe w Iranie, ale i na świecie. Jego zasoby są szacowane na 51 bln m3. Porozumienie jest największym kontraktem tego typu podpisanym przez Iran od czasu zniesienia sankcji. Opiewa na 20 lat i zakłada współpracę z chińskim CNPC oraz irańskim Petropars.

Wstępna umowa z listopada 2016 roku zakładała, że Total przejmie 50,1 procent w projekcie 30 odwiertów gazowych i dwóch wiertni wydobywczych. CNPC posiada 30 procent akcji, a Petropars 19,9 procent. Francuzi chcą zainwestować na początek 2 mld dolarów.

W latach poprzedzających sankcje z 2012 roku Total był jednym z głównych graczy w irańskim sektorze wydobywczym. Po wprowadzeniu sankcji USA i Unii Europejskiej musiał opuścić kraj. Zostały one wprowadzone ze względu na obawy, że Iran rozwija militarny projekt jądrowy. Porozumienie nuklearne z 2015 roku miało zagwarantować, że program utrzyma charakter cywilny.

Trump jako wielka niewiadoma

Pomimo zniesienia sankcji postawę  Iranu regularnie krytykują Stany Zjednoczone, które nie zniosły części unilateralnych sankcji wobec Teheranu. Kontrakt Totalu miał zostać podpisany jeszcze na początku 2017 roku, ale Francuzi ocenili, że muszą poczekać z działaniem i ocenić, czy prezydent Donald Trump może przywrócić sankcje wobec Iranu.

Powrót Totalu do Iranu to istotny sygnał dla polskiego PGNiG. W listopadzie 2016 roku spółka podpisała z irańskim NIOC memorandum o współpracy przy wydobyciu na polu naftowym Soumar. Po badaniach geologicznych ma stwierdzić, czy wydobycie będzie opłacalne. Firma przyznaje, że współpraca z Iranem ma na celu zwiększenie przychodów z wydobycia.

Wojciech Jakóbik