LNG trafiło już pod strzechy polskiego rynku gazu

3 lipca 2020, 13:30 Alert

– W dniu dzisiejszym świętujemy przybycie setnego metanowca do Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. LNG stanowi istotny element dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski – informuje Gas-Trading.

Źródło: Gas-Trading

Cysterny kriogeniczne

96 procent gazu dostarczonego drogą morską poddaje się procesowy regazyfikacji i zatłacza do krajowej sieci gazowej. Pozostałe cztery procent w postaci skroplonej jest transportowane jest po odbiorców. Taki transport realizowany jest z wykorzystaniem wysoko wyspecjalizowanych cystern kriogenicznych. Trafia do lokalnych stacji regazyfikacji, stacji tankowania pojazdów i autobusów lub po nadmorskich portów, gdzie wykorzystywany jest jako paliwo do statków.

Dynamiczny rozwój LNG w małej skali nie byłby możliwy, gdyby nie spółki realizujące transport i dostarczające sprzęt do regazyfikacji. Gas-Trading S.A. z Grupy Kapitałowej PGNiG rozpoczął swoją działalność w zakresie LNG w małej skali i konsekwentnie idzie po pozycję lidera. W zaledwie cztery lata udało się zbudować kompetencje zarówno w kontekście dostaw skroplonego gazu ziemnego LNG oraz budowy infrastruktury do regazyfikacji. Najlepszym dowodem na to są liczby – sieć budowanych przez nich wirtualnych gazociągów ma już prawie dwa miliony kilometrów.

Gas-Trading/Jędrzej Stachura

Gazprom nadal będzie wykorzystywać Gazociąg Jamalski w 2021 roku