MAP planuje konsolidację aktywów wydobywczych

27 stycznia 2020, 11:45 Alert
Adam Gawęda PIS
Adam Gawęda, fot. www.adamgaweda.pl

Aktywa wydobywcze będą konsolidowane – poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda podczas kongresu Powerpol.

Plany konsolidacji aktywów wydobywczych

– Będziemy prowadzić proces konsolidacji aktywów wydobywczych, by uporządkować ten rynek – powiedział wiceminister. Wskazał, że będą na tym rynku zachodzić systemowe zmiany, ale trudno mówić obecnie o finalnym modelu. Powtórzył, że obecnie problemem jest nadpodaż węgla na rynku, stąd plan utworzenia centralnego magazynu. – To nie musi być w jednym miejscu, a tam, gdzie to będzie korzystne z punktu widzenia odbiorców. Celem nie jest, by przewozić nadmiar paliwa, a by mieć bufor, by w okresie nadwyżki mieć go gdzie deponować – powiedział wiceminister Gawęda.

– W tej chwili jest prowadzony proces przeglądu inwestycji, posiadanych koncesji i złóż w PGG i w pozostałych spółkach wydobywczych. Pracujemy nad zmodernizowanym programem dla górnictwa. Musimy popatrzeć, ile w perspektywie dekady energetyka będzie faktycznie potrzebowała węgla, by nie dochodziło do dużych zawirowań – powiedział dziennikarzom Gawęda w kuluarach kongresu Powerpol. – Wszystkie elementy, które się zmieniają, w tym zmiany modeli funkcjonowania spółek energetycznych muszą być wpisane w strategię funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego, by odpowiadała rzeczywistym potrzebom – dodał wiceminister.

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl

MAP będzie nadzorował spółki energetyczne. Ministerstwo Klimatu przejmie dział energia