Gaz dla Żerania od 2019 roku. Więcej energii, mniej smogu – w zgodzie z Unią

30 czerwca 2017, 11:45 Alert

Konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimex – Mostostal zawarło umowę z PGNiG Termika na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań – podał Polimex w komunikacie. Wartość kontraktu wynosi 982,3 mln zł i prawie 112 mln euro.

Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika
Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika

– To dobra wiadomość dla mieszkańców Warszawy. Dzięki tej inwestycji odetchną czystszym powietrzem. Robimy wszystko, by już w 2019 r. do Elektrociepłowni na Żeraniu dopłynął gaz – powiedział rzecznik Gaz-System Tomasz Pietrasieński.

Polimex – Mostostal informuje, że dzięki inwestycji produkcja energii elektrycznej w elektrociepłowni zwiększy się o ok. 80 procent. Blok nie tylko zapewni dostawy ciepła dla Warszawy, ale pozwoli też na utrzymanie konkurencyjnych cen dla mieszkańców stolicy.

PGNiG Termika przekonuje, że dzięki zastosowaniu wysokosprawnych, najnowocześniejszych technologii gazowych, nowy blok pozwoli nam spełnić najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska, tj. wymagania Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych oraz wymogi BAT. W przekonaniu spółki odczuwalnie wzrośnie jakość powietrza w Warszawie Elektrociepłownia Żerań została uruchomiona w 1954 roku i jest drugim, co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Jej moc cieplna wynosi 1580 MWt, jej moc elektryczna brutto – 386 MW.

 BiznesAlert.pl