Gaz z Iranu może zostać w Zatoce Perskiej

23 maja 2017, 07:20 Alert

Media irańskie donoszą, że niektóre państwa arabskie Zatoki Perskiej zamierzają importować gaz z Iranu.

Państwa arabskie Zatoki Perskiej chcą negocjować dostawy gazu z Iranu – powiedział Hamidreza Araqi, dyrektor Krajowej Spółki Iranian Gas (NIGC).  Chociaż kraje położone w regionie Zatoki Perskiej mają bogate złoża ropy naftowej, większości z nich  brak wystarczających zasobów gazu ziemnego. Tylko Iran i Katar mają dostęp do ogromnych złóż gazu i możliwość eksportu.

Według szacunków także Irak posiada znaczne zasoby gazu; ale ze względu na obecną sytuację w tym kraju, wydobycie nie jest prawdopodobne. Dostęp do tych złóż będzie możliwy najwcześniej przed 2018 r., a nawet dopiero w 2020 r.

Instalacje do skraplania gazu znajdują sie tylko w Północnym Katarze. Eksport gazociągami jest mocno ograniczony. Iran więc jest jedynym krajem w regionie, który jest w stanie dostarczać gaz w większych ilościach. Obecnie Iran eksportuje gaz do Turcji. Oczekuje się też, że w br. rozpocznie eksport gazu Irak.

Pakistan jest kolejnym krajem, który zamierza importować gaz z Iranie, ale nie przeznaczył żadnych środków na budowę gazociągów.

Iran negocjował też z Omanem, Zjednoczonych Emiratami Arabskimi i Kuwejtem w dziedzinie eksportu gazu. W ciągu ostatnich lat doszło do podpisania kontraktu z Omanem.

Iran ogłosił, że w najbliższych latach będzie miał zdolność wydobywania 200 do 300 mln. m3 gazu dziennie. W Regionie Zatoki Perskiej znajduje się ok.730 mld. baryłek ( potwierdzone zasoby ropy naftowej i ponad 70 bln m3 gazu.

IRNA/Teresa Wójcik