Gaz kaspijski na przedmurzu Europy w 2018 roku

6 listopada 2015, 13:44 Alert

(Trend/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

Pierwszy azerski gaz popłynie poprzez Południowy Korytarz Gazowy do Turcji w czerwcu 2018 roku. Powiedział o tym w czwartek, podczas odbywającej się w Baku Kaspijskiej Konferencji Technicznej, dyrektor generalny konsorcjum TANAP Saltuk Duzyol.

Według niego prace przy budowie Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP), który jest częścią Południowego Korytarza Gazowego idą pełną parą.

– Inwestycyjne koszty projektu TANAP wynoszą 9,5 mld dolarów. Pierwszy azerski gaz poprzez TANAP i trafi do Turcji już w czerwcu 2018 roku, a do Europy w ramach Południowego Korytarza Gazowego dotrze na początku 2020 roku – powiedział Duzyol.

2 listopada agencja Anadolu  informowała, że Turcja przyspieszy realizację ważnego projektu energetycznego jakim jest budowa gazociągu TANAP.

Już pod koniec października turecki minister energetyki oraz zasobów naturalnych Ali Riza Alaboyun stwierdził, że TANAP przyniesie Turcji duże zyski.

Szef resortu odniósł się do pogłosek, jakoby Ankara straciła 10 mld dolarów na imporcie gazu ziemnego z Azerbejdżanu. – Projekt TANAP ma dla Turcji charakter strategiczny, który jest wysoko oceniany przez Ankarę – powiedział Alaboyun. – Zapłaciliśmy dotąd Azerbejdżanowi mniej, niż 10 miliardów za azerski gaz, więc, co logiczne, nasze straty nie mogą być większe. Stwierdził także, że Turcja kupuje azerski gaz taniej niż irański czy rosyjski.

Na początku września, w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti turecka wiceminister spraw zagranicznych Ayse Sinirlioglu stwierdziła, że Ankara nie zrezygnuje z projektów, które zapewnią jej nowe źródła surowców.

Jeszcze w maju, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania w ramach Forum Energetycznego w Stambule, powiedział że projekt TANAP jest ważny nie tylko dla Turcji i jej regionu ale także dla państw europejskich.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie, od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Spółka BP oraz konsorcjum TANAP podpisały 13 marca 2015 roku w Turcji umowę, zgodnie z którą BP wejdzie w skład akcjonariatu TANAP. Porozumienie stanowi jeden z podstawowych dokumentów własności udziałów BP w projekcie. Po zakończeniu rejestracji prawnej, akcjonariat TANAP będzie wyglądał następująco: Socar (58 procent), Botas (30 procent) oraz BP (12 procent).