Ukraińcy wzywają do zakończenia specjalnego traktowania Nord Stream w Niemczech

30 maja 2022, 12:30 Alert

Państwowa spółka Naftogaz i operator systemu przesyłowego Ukrainy (OGTSU) zwracają się do niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań Klimatycznych oraz niemieckiego organu regulacyjnego Bundesnetzagentur o ponowne przeanalizowanie derogacji od unijnych przepisów w stosunku do gazociągu Nord Stream.

Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk
Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk

Derogacja, czyli wyłączenie spod funkcjonowania przepisów trzeciego pakietu energetycznego UE gazociągu Nord Stream została udzielona decyzją z 20 maja 2020 roku. Dzięki temu gazociąg na okres 20 lat uzyskał możliwość funkcjonowania w sposób odrębny od innej infrastruktury gazowej na obszarze UE. Chodzi tu głównie o dostępność przepustowości dla podmiotów trzecich, ustalenie przejrzystej taryfy czy tzw. unbundlingu, czyli rozdzielności operatora od właściciela infrastruktury.

Derogację przyznano operatorowi Nord Stream przy założeniu, że gazociąg wzmocni bezpieczeństwo dostaw gazu w Europie, zwiększy konkurencyjność rynku i zapewni solidarność energetyczną. Ukraińskie spółki podkreślają, że w wyniku przepisów wprowadzonych dekretem Putina m.in. o nakazie płatności za dostarczany gaz w rublach, czy też celowym nienapełnianiem magazynów gazu należących do Gazpromu przed sezonem grzewczym, argumenty wskazujące na konieczność derogacji przestały mieć obecnie zastosowanie do projektu Nord Stream.

Obie firmy w oświadczeniu wzywają do cofnięcia wyłączenia spółce Nord Stream AG oraz zamknięcie przesyłu gazu przez tę magistrale, lub ograniczyć użytkowanie gazociągu do minimalnego poziomu.

Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Gaz z Południa dla Polski (ANALIZA)