PGE chce zbudować gazowy blok energetyczny w Elektrowni Rybnik

19 stycznia 2021, 11:00 Alert
Elektrownia Rybnik
Elektrownia Rybnik

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna będzie kontynuowała przygotowania projektu nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW.

Gaz ziemny i wodór

Podstawowym paliwem na rzecz nowej jednostki w Elektrowni Rybnik będzie gaz ziemny wysokometanowy w ilości ok. miliarda metrów sześc. rocznie z potencjalną możliwością współspalania wodoru. Projekt będzie przygotowywany w harmonogramie umożliwiającym udział w aukcjach Rynku Mocy w czwartym kwartale 2022 roku, z pierwszym terminem dostaw na 2027 rok – czytamy w komunikacie spółki.

– PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna inwestuje w aktywa zasilane niskoemisyjnym gazem. Stawia na najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwolą uzyskać wysoką sprawność aktywów i docelowo zmieniać się w kierunku coraz bardziej przyjaznemu środowisku. Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE. Jednostka będzie elastycznym źródłem, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zdaniem PGE, budowa nowego niskoemisyjnego źródła w Elektrowni Rybnik pozwoli zapewnić ciągłość produkcji energii w zakładzie, który na stałe wpisał się nie tylko w energetyczną mapę Polski, ale również krajobraz miasta.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Jest zgoda środowiskowa na rzecz gazociągu przyłączeniowego Elektrowni Dolna Odra