Gaz-System otrzymał ponad miliard złotych ze środków unijnych w 2022 roku

28 lutego 2023, 11:00 Alert

W 2022 roku Gaz-System otrzymał 1,3 miliarda złotych wsparcia z funduszy unijnych. Środki te posłużyły m.in. budowie Baltic Pipe, interkonektorów z Litwą i Słowacją oraz rozbudowie Terminala LNG w Świnoujściu.

Baltic Pipe. Fot. Gaz-System/Twitter.
Baltic Pipe. Fot. Gaz-System/Twitter.

W ubiegłym roku Gaz-System otrzymał 1,3 miliarda złotych ze środków unijnych. Wykorzystał to wsparcie przy projektach takich jak Baltic Pipe, interkonektory z Litwą i Słowacją, Terminal LNG w Świnoujściu czy Korytarz Północ-Południe. Są to inwestycje strategiczne, realizowane w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski.

– Gaz-System jest jednym z największych beneficjentów środków unijnych w Polsce w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. W przypadku tak dużej skali rozbudowy systemu przesyłowego wsparcie unijne jest bardzo potrzebne, gdyż umożliwia sprawną i terminową realizację inwestycji. Otrzymane dofinansowanie dla kluczowych projektów potwierdza ich ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także krajów bałtyckich i Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System.

Gaz-System od lat pozyskuje środki finansowe z Unii Europejskiej. Korzysta z dwóch programów: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (głównie inwestycje krajowe) i Program Connecting Europe Facility (międzynarodowe).

Gaz-System/Jędrzej Stachura

Infrastruktura Zachodu jest na celowniku sabotażystów Rosji po wybuchach Nord Stream 1 i 2