Gaz-System finalizuje konsultacje o gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego

18 grudnia 2017, 15:45 Alert

Na spotkaniu z mieszkańcami w Urzędzie Dzielnicy Białołęka 14 grudnia 2017 r. zaprezentowana została ostateczna wersja koncepcji renowacji terenów pasa montażowego po budowie gazociągu przyłączeniowego do EC Żerań.

Firma Utila z Warszawy, która realizowała konsultacje na zlecenie GAZ-SYSTEM, przedstawiła wyniki pracy ekspertów i architektów krajobrazu. Na kilkudziesięciu kolorowych planszach zaprezentowano wytyczne funkcjonalno-przestrzenne i dendrologiczne, które warunkowały optymalny dla tych obszarów dobór drzew i krzewów.

Koncepcja została przygotowana w oparciu o:

  • warsztaty stacjonarne i spacery z mieszkańcami: łącznie ok. 100 uczestników,
  • wyniki geo-ankiety: opinia 347 osób,
  • analizy funkcjonalno-przestrzenne.

Uczestnicy warsztatów uznali za priorytetowe – do realizacji w najbliższym czasie – nasadzenia zieleni i budowę ścieżki pieszo-rowerowej. Istotną wartością konsultacji było włączenie mieszkańców tych okolic w aktywne planowanie form zagospodarowania terenu. Prace nad przyszłą rewitalizacją Kanału Żerańskiego zintegrowały gestorów/zarządców w/w terenów m.in. Urząd m.st. Warszawy, Dzielnicę Białołęka, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

„Bardzo uważnie wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców okolicznych obszarów i innych użytkowników Kanału Żerańskiego, ich oczekiwania wobec koncepcji, podkreślających konieczność zachowania walorów przyrodniczych i rekreacyjnych tego terenu. Efektem wspólnych przemyśleń i burzliwych dyskusji jest spójna koncepcja zagospodarowania, umożliwiająca renowację brzegów Kanału po inwestycji oraz ich dalszy rozwój w przyszłości” – powiedział Michał Kazem-Bek firma Utila.

Podczas spotkania mieszkańcy Białołęki zostali również zapoznani z bieżącym statusem inwestycji.

„Dziękujemy uczestnikom za poświęcony czas i autentyczne zaangażowanie podczas warsztatów i spacerów badawczych. GAZ-SYSTEM chce wykorzystać wyniki konsultacji do przemyślanego przywrócenia terenu po budowie gazociągu, odpowiadającego oczekiwaniom mieszkańców. W odniesieniu do wypracowanej wspólnie koncepcji GAZ-SYSTEM przyjmuje odpowiedzialność za nasadzenia zieleni w pasie montażowym.” – powiedział Artur Jastrzębski Dyrektor Oddziału GAZ-SYSTEM w Rembelszczyźnie.

Na stronie: www.kanalzeranski.pl będzie można wkrótce zapoznać się z koncepcją i wytycznymi do jej opracowania.

Budowa gazociągu z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego jest konieczna do uruchomienia powstającego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań. Inwestycja ta podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego w aglomeracji warszawskiej oraz poprawi jakość powietrza (zmniejszenie emisji pyłów z EC-Żerań o ponad 60%).

Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM. Prace przy budowie gazociągu rozpoczną się na początku 2018 roku i prowadzone będą na odcinku ok. 10,5 km, z czego na terenie dzielnicy Białołęka (ok. 9 km) oraz gminy Nieporęt (ok. 1 km).

Inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych HDD.

Gaz-System