Element ważny dla Gazociągu Polska-Ukraina jest gotowy do pracy

22 kwietnia 2020, 16:45 Alert

Gaz-System otrzymał pozwolenie na użytkowanie dla nowego 72-kilometrowego gazociągu DN 700 Hermanowice-Strachocina. Gaz-System podaje, że jest to najważniejszy element integracji, nie tylko polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale także polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego Gazociągu Polska-Ukraina.

Budowa gazociągu Strachocina - Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Budowa gazociągu Strachocina - Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Zakres prac

Decyzję wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie. Jest to pierwszy gazociąg oddany do eksploatacji w ramach Korytarza Północ-Południe na terenie Oddziału Gaz-System w Tarnowie.

– Mimo wielu ograniczeń w prowadzeniu robót budowlanych, wynikających z panującej epidemii, spółka sukcesywnie dokonuje odbioru zakończonych inwestycji. Nowy Gazociąg Hermanowice-Strachocina znacznie zwiększy przepustowość systemu przesyłowego na południu Polski. Dzięki temu zapewnimy swobodny dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla przemysłu, energetyki i mieszkańców – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Inwestycja obejmowała między innymi:

• budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 72 km wraz z linią światłowodową;
• rozbudowę węzła rozdzielczo-pomiarowego w Hermanowicach;
• budowę pięciu zespołów zaporowo–upustowych;
• budowę Stacji Ochrony Katodowej na terenie ZZU Kuźmina.

Podczas budowy wykonanych zostało łącznie 36 przekroczeń bezwykopowych pod przeszkodami terenowymi, w tym:

• przekroczenie rzeki San w miejscowości Mrzygłód, wykonane w technologii horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD), o długości blisko 980 metrów;
• Osiem przekroczeń w technologii mikrotunelingu;
• 27 przekroczeń dróg, linii kolejowych i cieków wodnych z zastosowaniem przewiertów poziomych.

Realizacja gazociągu była prowadzona w  trudnym terenie pasma górskiego Bieszczad, gdzie różnica wzniesień na niewielkich odcinkach przekraczała sto metrów.

Element ważny dla Gazociągu Polska-Ukraina

W ramach rozbudowy istniejącego węzła Hermanowice powstały nowe obiekty: śluza nadawczo–odbiorcza tłoka, bateria filtroseparatorów, pole zaworowe wraz z armaturą regulacyjną, umożliwiające dwukierunkowy przesył paliwa gazowego, oraz układ pomiarowy. Nowo wybudowana instalacja gazowa została włączona do istniejących gazociągów DN 500 Granica Państwa–Maćkowice, DN 600 Granica Państwa-Maćkowice oraz DN 700 Granica Państwa–Maćkowice.

Gazociąg to najważniejszy element integracji, nie tylko polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale także polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego Gazociągu Polska-Ukraina, który ma przebiegać pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej.

Gaz-System/Bartłomiej Sawicki

PGNiG rozpoczyna wydobycie z kolejnego złoża w Norwegii na potrzeby Baltic Pipe