Gaz-System: Ruszyły konsultacje ws. projektu zdolności przyrostowej Polska-Czechy

14 stycznia 2020, 11:45 Alert
gaz rura gazociąg
Gazociąg. Fot. Gaz-System

– Gaz-System oraz NET4GAS uruchamiają konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech – poinformował Gaz-System.

Konsultacje propozycji projektu

– Zgodnie z Rozdziałem V i art. 27 Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z dnia 16 marca 2017 roku ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu Gaz-System oraz NET4GAS uruchamiają konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech – czytamy w komunikacie.

Propozycja projektu zdolności przyrostowej została opracowana przez operatorów podczas fazy projektowania, która rozpoczęła się 21 października 2019 roku w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 1 lipca do 26 sierpnia 2019 roku, podano także.

– Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu zdolności przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu zdolności powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2021 roku – czytamy dalej.

Przesłanie ewentualnych uwag do wstępnej propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech oraz towarzyszących ogólnych zasad i warunków udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej można dokonać do 13 lutego 2020 roku.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

ISBnews

Ukraina nie rozstrzygnęła, czy kupi gaz od Gazpromu