Gaz-System ma nowych chętnych na wykorzystanie polskich gazociągów

30 lipca 2015, 14:32 Energetyka

Ostatni miesiąc Gaz-System S.A. zakończył podpisaniem umów na świadczenie usługi przesyłu gazu z sześcioma nowymi przedsiębiorstwami, dzięki czemu aktualna liczba klientów przesyłowych wynosi 102 podmioty. Do zleceniodawców usługi przesyłania dołączyli m.in. UNIMOT System, CEZ Trade Polska oraz Axpo Polska.

Gaz-System S.A. dokłada wszelkich starań, aby aktywnie wspierać proces liberalizacji rynku gazu nie tylko poprzez tworzenie nowych połączeń transgranicznych i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, ale także poprzez oferowanie przejrzystych i zgodnych z oczekiwaniami klientów zasad korzystania z umów przesyłowych. W tym celu po raz kolejny przekazaliśmy do konsultacji rynkowych projekt Instrukcji i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, do którego swoje uwagi mogą przesyłać do 10 sierpnia wszyscy uczestnicy rynku. Wierzę, że nasze podejście oraz oferowany model współpracy będzie przekładał się na jeszcze większe zainteresowanie usługami świadczonymi przez Gaz-System S.A., a przez co spodowuje wzrost płynności polskiego rynku gazu – podkreśla Piotr Bagiński, Zastępca Dyrektora Pionu Rynku Gazu w Gaz-System S.A.

Jedną ze spółek, która zdecydowała się na rozpoczęcie współpracy z Gaz-System S.A. jest UNIMOT System Sp. z o.o. Jest to spółka zależna od UNIMOT S.A. – podmiotu specjalizującego się w obrocie gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG), paliwami oraz biopaliwami. Ofertę paliw płynnych i gazowych UNIMOT S.A. kieruje w szczególności do sektora usług, rolnictwa, przemysłu, a także odbiorców indywidualnych i hurtowych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z profesjonalizmu służb operatora systemu przesyłowego, dzięki czemu mogliśmy dołączyć do ekskluzywnego grona firm pogłębiających stan liberalizacji naszego krajowego rynku gazowego. Ze swej strony pragnę dodać, iż dzięki podpisanej umowie bez obaw realizujemy dalsze plany rozwoju grupy gazowej UNIMOT. Coraz bardziej rozbudowana i elastyczna oferta w zakresie przesyłu, wraz z posiadanymi przez Spółkę możliwościami przesyłowymi na interkonektorach, jak również realizowane właśnie plany rozbudowy własnych sieci dystrybucyjnych, pozwolą na zwielokrotnienie sprzedaży taniego paliwa gazowego odbiorcom końcowym – twierdzi Grzegorz Domański, Prezes UNIMOT System Sp.  z o.o.

Funkcjonująca od 2007 roku na polskim rynku spółka CEZ Trade Polska Sp. z o.o. należy  do Grupy CEZ  – największego wytwórcy i sprzedawcy energii w Republice Czeskiej.  CEZ Trade Polska zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej do odbiorców końcowych, pełni funkcję operatora handlowego oraz wspiera  CEZ a.s. w obrocie energią na rynku hurtowym.

Bardzo się cieszymy z szybkiego zawarcia umowy oraz liczymy na dobrą współpracę z Gaz-System S.A.  Jest to kolejny krok w kierunku rozszerzenia ofety CEZ Trade Polska, obejmującej dotychczas sprzedaż energii elektrycznej do dużych odbiorców końcowych z sektora przemysłowego oraz do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. CEZ Trade Polska, będzie pozyskiwać gaz z Towarowej Giełdy Energii oraz z rynku OTC za pośrednictwem spółki  CEZ a.s., która również rozpoczyna działalność na rynku polskim,  ale w zakresie obrotu gazem ziemnym na rynku hurtowym  oraz obrotu  gazem ziemnym z zagranicą. Nasz udział na polskim rynku gazu, zwiększy konkurencję na czym powinni skorzystać odbiorcy. Mamy zamiar wykorzystać doświadczenie zdobyte w  zakresie sprzedaży gazu przez Grupę CEZ w  Czechach i na Słowacji – podkreśla Witold Pawłowski, Członek  Zarządu – Dyrektor Generalny spółki CEZ Trade Polska Sp. z o.o.

Do grona klientów Gaz-System S.A. dołączyła również działająca na krajowym rynku od 2001 roku spółka Axpo Polska, która stanowi część międzynarodowego koncernu energetycznego Axpo Holding AG ze siedzibą w Szwajcarii. Głównym zakresem działalności Axpo w Polsce są długoterminowe umowy typu off-take na zakup energii oraz świadectw pochodzenia,  a także handel hurtowy energią oraz dostawy energii zarówno do dużych, przemysłowych odbiorców końcowych, jak i segmentu małych  i średnich przedsiębiorstw.

Axpo w Europie wyznacza nowe trendy rynkowe oferując innowacyjne i konkurencyjne produkty i usługi. Oferta kierowana jest do wytwórców jak również odbiorców energii i budowana jest przede wszystkim w oparciu o ekologiczne rozwiązania. Stawiamy na kompleksową i paneuropejską obsługę naszych klientów oraz Partnerów dlatego także w Polsce chcemy im oferować pełną gamę produktów energetycznych. Obrót gazem jest więc dla Axpo naturalnym i logicznym krokiem w strategii, szczególnie biorąc pod uwagę postępującą liberalizację rynku gazu w Polsce. Nasze doświadczenie oraz kompetencje w tym obszarze czerpiemy z wiedzy zdobytej na innych rynkach europejskich. Początkowo będziemy zapewniać dostawy gazu małym i średnim przedsiębiorcom, następnie będziemy też rozmawiać z dużymi odbiorcami przemysłowymi. Chcemy być także aktywnym graczem na rynku hurtowym, zarówno w kraju jak i za granicą. Współpraca z Gaz-System S.A. to krok milowy w realizacji naszej strategii oraz gwarant najwyższej jakości zarówno dla nas, jak i naszych klientów – zaznacza Piotr Wąsik, Managing Director Axpo Polska Sp. z o.o.

W czerwcu 2015 r. w wyniku transakcji na giełdzie gazu prowadzonej przez TGE S.A. przesłano blisko 4,3  TWh paliwa, co stanowi wzrost o ok. 3,53 TWh w stosunku do wolumenu przesłanego przez giełdę w czerwcu 2014 r. W ramach transakcji na rynku OTC w ostatnim miesiącu przesłano ponad 11 TWh, czyli o ok. 1 TWh mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W ramach modelu kontraktowego zaproponowanego w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, Gaz-System S.A. podpisuje z klientami umowy przesyłowe, które są uzupełniane o przydział konkretnej przepustowości i zdolności przesyłowej. Model ten pomaga elastycznie reagować na potrzeby przesyłowe Klientów Gaz-System S.A. i realizować je w oparciu o taryfę entry-exit.

Źródło: Gaz-System