Gaz System podpisał umowę z dostawcą rur dla gazociągu Polska-Słowacja

29 listopada 2019, 16:00 Alert
Budowa gazociągu Strachocina – Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Budowa gazociągu Strachocina - Pogórska Wola. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

GAZ-SYSTEM podpisał z firmą Ferrum kluczową umowę na wyprodukowanie i dostarczanie rur, łuków i armatury do budowy gazociągu Polska-Słowacja. Wartość kontraktu, który będzie realizowany do kwietnia 2020 r. wynosi ok. 74 mln złotych. Inwestycja jest istotnym elementem regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Interkonektor o łącznej długości ok. 165 km połączy słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z nowym węzłem w miejscowości Strachocina. Gazociąg będzie miał średnicę 1000 mm i pozwoli na przesył gazu o ciśnieniu 8,4 MPa.

– Zakup rur i armatury to niezbędny element realizacji interkonektora Polska – Słowacja. Rozpoczęty dwa miesiące temu proces budowlany przebiega zgodnie z planem. GAZ-SYSTEM wywiązuje się terminowo z podjętych zobowiązań i konsekwentnie rozbudowuje system przesyłowy, aby zwiększyć dostępność gazu ziemnego w naszym regionie – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.” Zakupione rury będą miały długość ok. 16,5 mb, a ich ściany 22,2 mm oraz 14,2 mm. Zakres średnic dostarczonej armatury wyniesie 200-1000 mm.

Polski odcinek gazociągu o długości ok. 61 km przebiega przez teren trzech gmin: Sanok, Bukowsko i Komańcza; w większości przez obszary rolne i leśne. Jest to obszar Kotliny Sanu, Pogórza Bukowskiego i Beskidu Niskiego, zbudowanego z miękkich skał osadowych. Jego budowa – pomimo trudnych warunków geologicznych – jest prowadzona w sposób możliwie najmniej ingerujący w środowisko naturalne i życie mieszkańców. Co więcej, na terenach osuwiskowych i potencjalnie osuwiskowych montowane będą urządzenia monitoringu, pozwalające na stałe kontrolowanie potencjalnych ruchów podłoża.

GAZ-SYSTEM zainaugurował budowę połączenia 6 września br. w Bóbrce. Aktualnie trwają prace w zakresie przygotowania trasy gazociągu do budowy. Do tej pory udało się w dużej mierze wytyczyć pas montażowy i oczyścić teren. Ruszyły również prace nad rozwózką rur i łuków. Rozpoczęto spawanie liniowe. W październiku podpisano także umowę na wykonanie węzła rozdzielczo-pomiarowego w Strachocinie gdzie rozpocznie swój bieg polsko-słowacki gazociąg.

Inwestycja jest realizowana przez GAZ-SYSTEM wspólnie ze słowacką spółką Eustream. Budowa połączeń gazowych polskiego systemu przesyłowego z systemami państw sąsiednich to niezbędny etap budowy konkurencyjnego rynku gazu w tej części Europy.

Gaz – System 

Polska rozpoczęła budowę Gazociągu Polska-Słowacja