Gaz-System rozbudowuje gazową infrastrukturę Korytarza Północ-Południe

29 grudnia 2016, 14:15
Instalacja gazowa gazociąg rurociąg
Instalacja gazowa

W środę 28 grudnia 2016 r. została podpisana umowa o dofinansowanie dla projektu budowy gazociągu na odcinku Zdzieszowice – Wrocław, między Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym a Gaz-Systemem.

W ramach projektu powstanie gazociąg o długości około 130 km, średnicy nominalnej 1000 mm i maksymalnym ciśnieniu równym 8,4 MPa.

Inwestycja jest realizowana w ramach tzw. Korytarza Północ – Południe, który ma na celu połączenie Terminala LNG w Świnoujściu oraz Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe), przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry, z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

Gazociąg będzie zlokalizowany na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego. Trasa gazociągu przebiegać będzie przez następujące gminy: Leśnica, Zdzieszowice, Gogolin, Tarnów Opolski, Prószków, Opole i miasto Opole, Komprachcice, Dąbrowa, Lewin Brzeski, Olszanka, Skarbimierz, Oława i miasto Oława, Czernica, Długołęka.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 753 mln zł, natomiast kwota dofinansowania w ramach działania 7.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 340 mln zł. Planowany termin zakończenia projektu to IV kwartał 2018 rok.