Gaz-System rozpoczął prace badawcze pod nowy magazyn gazu Damasławek

10 sierpnia 2017, 12:15 Alert

Gaz-System zbada, czy możliwa jest budowa nowego magazynu gazu w wysadzie solnym Damasławek w województwie kujawsko-pomorskim. W czwartek zainaugurowano tam prace wiertnicze.

Gaz-System rozpoczyna badania otworowe w Świątkowie pod przyszły kawernowy podziemny magazyn gazu Damasławek

Badanie jest prowadzone poprzez wykonanie otworu rozpoznawczego. Na jego podstawie zapadnie decyzja o przydatności złoża do budowy podziemnego magazynu gazu. Planowane odwierty mają dać odpowiedź, czy nadaje się do tego znajdujący się w tym regionie wysad solny Damasławek.

Przy powitaniu zebranych gości Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu Gaz-System, zwrócił uwagę na ważną rolę magazynów gazu w systemie przesyłowym: „Zapewniają one pewność i ciągłość dostaw gazu ziemnego. Planowany podziemny magazyn gazu ziemnego – pierwszy w posiadaniu Gaz-System – pozwoli nam poszerzyć zakres świadczonych usług. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli zooptymalizować wykorzystywanie naszej infrastruktury gazowej. Przełoży się to bezpośrednio na korzyści dla uczestników rynku gazu w Polsce”.

Pod koniec maja Gaz-System podpisał umowę z firmą G-Drilling S.A. na wykonanie dwóch otworów badawczych w wysadzie solnym Damasławek. – Badania rozpoznawcze polegają na wykonaniu dwóch otworów wiertniczych do głębokości ok. 1800 metrów oraz przeprowadzeniu szeregu pomiarów i analiz. Dzięki temu ustalimy budowę geologiczną złoża, w tym jego właściwości chemiczne i fizyczne oraz warunki hydrogeologiczne – mówił wówczas Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-System.

Już w połowie czerwca br. polska firma G-Drilling S.A. rozpoczęła w Świątkowie pierwsze prace przygotowawcze związane z powstaniem dwóch placów wiertniczych (wiertni) oddalonych od siebie o około 700 metrów placów. Na początku sierpnia na jednym z nich stanęła ok. 30 metrowa wieża wiertnicza. Kolejna stanie w drugiej połowie sierpnia.

– Ich zadaniem będzie wykonanie dwóch otworów do głębokości ok. 1800 metrów pod poziomem terenu. Wiertnie będą pracować 24 godziny na dobę przez około 4-5 miesięcy. Dzięki nim zostanie pobrany rdzeń do badań laboratoryjnych, których wyniki m.in. pozwolą podjąć decyzję o przydatności wysadu solnego na potrzeby podziemnego magazynu gazu” – dodał Aleksander Zawisza, Zastępca Dyrektora Pionu Rozwoju, odpowiedzialny w Gaz-System za realizację projektu.

Wszystkie prace związane z odwiertami są nadzorowane przez wyspecjalizowany nadzór inwestorski. Na zlecenie Gaz-System pełni go Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych „Chemkop” Sp. z o.o. Ponadto organem nadzoru górniczego dla prowadzonych prac jest Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku. Po zakończeniu prac otwory badawcze zostaną dokładnie zabezpieczone, place wiertnicze zlikwidowane, zaś teren zrekultywowany.

Gaz-System realizując projekt przykłada dużą wagę do budowania relacji z lokalną społecznością. Spółka jest w stałym kontakcie z władzami lokalnymi. W czerwcu br. odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Świątkowa i Ustaszewa. Przedstawiono na nim szczegółowe informacje na temat prac otworowych.

– „Decyzja biznesowa o budowie podziemnego magazynu gazu zapadnie w przyszłym roku po ostatecznym odbiorze prac badawczo-rozpoznawczych i analizach ekonomiczno-inwestycyjnych” – podsumował Artur Zawartko.

Magazyn gazu Damasławek

Prace są realizowane w Świątkowie w gminie Janowiec Wielkopolski i potrwają do grudnia 2017 roku. Place wiertnicze podczas prac będą, jak zapewnia Gaz – System, zabezpieczone i całodobowo nadzorowane przez wyspecjalizowane służby. Po zakończeniu wierceń teren ma zostać zrekultywowany i przywrócony do stanu pierwotnego, a otwory rozpoznawcze w pełni zabezpieczone.

W przyszłym roku, po ostatecznym odbiorze prac badawczo-rozpoznawczych i dokonaniu analiz ekonomiczno-inwestycyjnych, Gaz-System ma podjąć decyzję biznesową o budowie podziemnego magazynu gazu. – Jego powstanie wpisuje się w strategiczne plany spółki, która zamierza rozszerzyć zakres świadczonych usług o obszar magazynowania paliw gazowych – podkreśla spółka.

W systemie przesyłu gazu ziemnego magazyny odgrywają ważną rolę – wpływają na pewność i ciągłość dostaw. Budowa magazynu w Damasławku ma przyczynić do optymalizacji wykorzystania posiadanej przez Gaz-System infrastruktury gazowej.

AKTUALIZACJA: 10.08.2017 r. godz. 13:52

BiznesAlert.pl/Gaz-System