Gaz-System wprowadza kodeks dostępu do przepustowości gazociągów

30 października 2015, 14:40 Alert

(Gaz-System)

Gazociąg Jamalski. Źródło: Gazprom
Gazociąg Jamalski. Źródło: Gazprom

Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 984/2013 z dnia 14 października 2013 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 715/2009 (NC CAM) od 1 listopada 2015 r.:

•   Gaz-System S.A. (działając jako OSP) w punktach połączenia z systemami przesyłowymi krajów sąsiednich z Krajowym System Przesyłowym (PWEOSP/PWYOSP) i Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) oraz
•   Gaz-System ISO (działając jako OSGT) na punktach połączenia z systemami przesyłowymi krajów sąsiednich z Systemem Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa (PWE/PWY) i PWP udostępnia produkty dobowe na zasadach ciągłych oraz przerywanych (DAY-AHEAD) i śróddzienne na zasadach ciągłych (INTRADAY) w ramach aukcji.

Użytkownicy rynku będą mogli zakupić w  FPWEOSP, FPWYOSP oraz PWP w systemie krajowym oraz PWE i PWY i PWP w systemie SGT w drodze aukcji:
•    produkt dobowy w ramach, którego przepustowość udostępniana jest na okres jednej doby gazowej, następującej po dobie, w której następuje przydział przepustowości, oraz
•    produkt śróddzienny – w ramach, którego przepustowość udostępniana jest od danej godziny w dobie gazowej do końca tej doby gazowej.

Aukcje zostaną przeprowadzone na Platformie Gaz-System Aukcje (GSA).

OSP udostępnia przepustowość na zasadach przerywanych dla wyżej wymienionych punktów dla produktów dobowych oraz śróddziennych, gdy 100% przepustowości technicznej danego fizycznego punktu została przydzielona w ramach produktów udostępnianych na zasadach ciągłych.

Aukcje produktów dobowych ciągłych i przerywanych oraz śróddziennych ciągłych odbywają się przy użyciu algorytmu jednej ceny.

Przydział przepustowości śróddziennych przerywanych dla FPWEOSP, FPWYOSP oraz PWP w systemie krajowym oraz PWE i PWY i PWP w systemie SGT przeprowadzany jest w ramach procedury podwyższonej nominacji zgodnie z postanowieniami odpowiednio IRiESP oraz IRiESP SGT.

Użytkownik Systemu, który zamierza korzystać z przepustowości w ramach produktu śróddziennego przerywanego, wskazuje we wniosku o zawarcie umowy przesyłowej lub składa wniosek o przydział przepustowości (PP) w trakcie obowiązywania umowy przesyłowej, wskazując w nich odpowiednio fizyczne punkty wejścia/wyjścia, w których zamierza korzystać z takiej przepustowości.

Użytkownicy, którzy aktualnie mają możliwość przydziału przepustowości w FPWEOSP, FPWYOSPoraz PWP w systemie krajowym oraz PWE i PWY i PWP w systemie SGT w drodze procedury podwyższonej nominacji zachowują taką możliwość dla produktu śróddziennego przerywanego.

Dla pozostałych punktów wejścia i wyjścia aktualne zasady przydziału przepustowości nie ulegają zmianie.

W związku z planowanymi zmianami w zakresie sposobu przydziału przepustowości, w dniu 2 listopada 2015 w godzinach  20:00 – 24:00 (UTC 19:00 – 23:00) nastąpi przerwa techniczna i może wystąpić opóźnienie w wysyłaniu potwierdzeń o przyjęciu renominacji.

W dniu 31 października 2015 zostanie przeprowadzona pierwsza aukcja produktów dobowych ciągłych w godzinach 16:30 – 17:00 (UTC 15:30 – 16:30) oraz produktów dobowych przerywanych w godzinach 17:30 – 18:00 (UTC 16:30 – 17:00).

Pierwsza aukcja na produkty śróddzienne ciągłe zostanie przeprowadzona w dniu
31 października 2015 od godziny 19:00 do 02:30 (18:00 – 1:30 UTC), kolejne rundy licytacji w aukcji śróddziennej będą odbywały się o każdej pełnej godzinie, po której następować będzie półgodzinna przerwa. Harmonogram każdej aukcji śróddziennej przedstawia się następująco:

doba gazowa

od

do

produkt (zakres od – do)

n-1

19:00

2:30

6:00 – 6:00

n

3:00

3:30

7:00 – 6:00

n

4:00

4:30

8:00 – 6:00

n

1:00

1:30

5:00 – 6:00

Kolejne aukcje na produkty dobowe i śróddzienne będą przeprowadzone codziennie zgodnie z NC CAM.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W latach 2009-2015 Gaz-System S.A. wybudował ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Rozbudowa sieci gazociągów stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe integrującego rynki gazu ziemnego w krajach Europy Środkowej. Inwestycje zrealizowane przez Gaz-System S.A. oraz usługa rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na istotne poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do prawie 90% realizowanego importu (do 2011 r. było to 9%).

Źródło: Gaz-System