Gaz-System zapewnił nadzór morski budowy Baltic Pipe

1 lipca 2020, 07:15 Alert

Gaz-System zdecydował, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. Marine Warranty Surveyor) dla prac na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL. To element przygotowań do budowy gazociągu Baltic Pipe.

Badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne przy Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System. Autor zdjęcia: Felix Mizioznikov
Badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne przy Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System. Autor zdjęcia: Felix Mizioznikov

Niemiecka firma będzie czuwać nad bezpieczeństwem żeglugi podczas budowy Baltic Pipe

Operator systemu przesyłowego przekazał, że w ramach świadczenia usług nadzoru wykonawca zapewni udział inspektorów należących do Stowarzyszenia Morskich Inspektorów Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. The Society of Offshore Marine Warranty Surveyors). Zadaniem inspektorów ma być weryfikacja dokumentacji projektowej i planów pracy pod względem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, jak również bezpośredni nadzór w miejscach realizacji prac, związanych z budową gazociągu podmorskiego. – Pełnienie tego nadzoru jest jednym z warunków zawartego przez Gaz-System ubezpieczenia inwestycji – obejmującego wszystkich jej uczestników (polisa typu WELCAR) – czytamy w komunikacie spółki. Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, firma która została wybrana przez polskiego operatora to niemiecka spółka z siedzibą w Hamburgu.

Głównymi obszarami zainteresowania inspektorów w ramach umowy ma być m.in. akceptacja i dopuszczanie jednostek pływających, transport morski, operacje przeładunkowe, układanie gazociągu na dnie morskim oraz budowa tuneli w rejonie linii brzegowej w Polsce i Danii. Umowa na usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi już obowiązuje. – Oferta firmy DNV GL została wybrana w wyniku wieloetapowego procesu zakupowego obejmującego m.in. procedurę Zapytania o Informację oraz późniejsze negocjacje z oferentami, wśród których były firmy ze światowej czołówki w tego typu usługach – tłumaczy operator.

Nadzór nad produkcją także zapewniony

W ostatnim czasie Gaz-System podpisał także umowę z firmą Delta Energy Services AS, której inspektorzy w imieniu operatora sprawują nadzór nad jakością produkcji i dostaw rur na potrzeby projektu Baltic Pipe. – Weryfikacja obejmuje m.in. kwestię zgodności technicznej i jakościowej zarówno z wymaganiami Gaz-System, jak i ze standardami międzynarodowymi. Kontrola dotyczy wielu etapów całego procesu, w tym wytopu stali, walcowania blach, produkcji rur, nanoszenia na nie odpowiednich powłok oraz transportu.

Gaz-System/Bartłomiej Sawicki