Usterka gazociągu przesyłowego na Ukrainie. Dostawy odbywają się bez zmian

15 września 2020, 11:00 Alert
fot. Naftogaz Ukraina
fot. Naftogaz

W obwodzie kijowskim, w miejscowości Chabany na Ukrainie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do rozszczelnienia gazociągu przesyłającego gaz do Europy. Ministerstwo energetyki zapewnia, że tranzyt surowca odbywa się bez zmian.

Tranzyt zgodnie z planem

Ministerstwo energetyki Ukrainy podaje, że po północy w okolicach miejscowości Czabany doszło do „rozhermetyzowania” gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy ponad metra. Na miejscu zdarzenia trwają prace naprawcze. W okolicznych miejscowościach zostały wyłączone dostawy energii elektrycznej. – Bez względu na awarię, tranzyt gazu do krajów Europy przez ukraiński system przesyłowy odbywa się zgodnie z planem – zapewniła ministerstwo energetyki.

Wiceszef MSW Ukrainy Anton Heraszczenko zaapelował do operatora gazociągów Ukrtranshaz o pilne przeprowadzenie technicznej kontroli swoich rurociągów. Resort energetyki podaje także, że nie ma ofiar.

– Pomimo sytuacji nadzwyczajnej tranzyt gazu do krajów europejskich przez ukraiński system przesyłowy odbywa się w wolumenach zgłoszonych do tranzytu – czytamy na stronie resortu.

Ministerstwo energetyki/Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki

Nord Stream 2 pokazał argumenty w sporze o dyrektywę gazową