Gazociąg TAPI mało realny?

7 maja 2018, 06:15 Alert

Iran jest gotowy do negocjowania z Islamabadem nowej umowy o gazociągu dostarczającym gaz z Turkmenistanu do Pakistanu ponieważ uznaje, że ambitny projekt TAPI ( Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie) jest mało realny.

Celem projektu TAPI było znaczne zmniejszenie deficytu energii w krajach Azji Południowej przy zakładanych kosztach wynoszących 10 mld dol. TAPI miał dostarczać gaz także do Indii, ale Teheran ocenia, że budowa tego odcinka TAPI operacyjnie jest mało prawdopodobna, ponieważ Indie nie są już zainteresowane tym kierunkiem dostaw gazu.

Jak podaje agencja irańska FARS, Hamid Reza Araqi, dyrektor naczelny Narodowej Irańskiej Kompanii Gazowej ( National Iranian Gas Company – NIGC), wyraził gotowość Iranu do udziału w dostawach gazu z Turkmenistanu do Pakistanu. Araqui podkreślił, że „jest mało prawdopodobne, aby gazociąg TAPI został zrealizowany”. Podkreslił też, że szczególnie korzystne położenie Iranu w centrum Azji Środkowej, pozwala, aby to państwo przyłączyło się do każdego projektu przesyłu w tym regionie”.

Nieco dziwne jest, że ta oferta dotyczy przesyłu, a nie udziału irańskiego gazu w dostawach dla Pakistanu. Araqi, który jest w rządzie Iranu także zastępcą ministra ds. gazu, dodał, że Teheran jest najlepszym partnerem dla realizacji projektu gazociągu dostarczającego gaz z Turkmenistanu do Pakistanu. „Jesteśmy w stanie przyjąć każdy wolumen turkmeńskiego gazu i dostarczać go do Pakistanu”. Tę ofertę Teheran przekazał kilka dni temu także do Islamabadu, ale na razie nie otrzymał odpowiedzi.

Turkmenistan posiadający czwarte co do wielkości na świecie zasoby gazu, w grudniu 2015 r. rozpoczął budowę pierwszego odcinka gazociągu TAPI. Gazociąg ten ma mieć przepustowość 90 mln m.sześc. gazu rocznie przez 30 lat. Miał zapewnić dostawy czystego paliwa dynamicznie rozwijającym się gospodarkom Indii i Pakistanu. Jednak New Delhi od pewnego czasu jakby dystansowały się od realizacji TAPI. Według nieoficjalnych ocen, Hindusi mają poważne obawy, co do bezpieczeństwa tego gazociągu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tranzyt przez bardzo niespokojne obszary w Afganistanie i Pakistanie. Indie obecnie są o wiele bardziej zaangażowane w negocjowanie dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych oraz rozważają propozycję Gazpromu zbudowania gazociągu z Rosji.

FARS/AP/Bloomberg/Teresa Wójcik