Gazprom „pozbył się” statków do budowy Nord Stream 2

28 lipca 2020, 10:00 Alert
Statek Gazpromu Iwan Sidorenko fot.Marinetraffic
Statek Gazpromu Iwan Sidorenko fot.Marinetraffic

Gazprom Fłot wyłączył ze swojej własności dwa statki zaopatrzeniowe, które mają brać udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Wcześniej spółka zrobiła to samo z Akademikiem Czerskim, który miał układać rury na dnie Bałtyku – Akademikiem Czerskim.

Ukrywanie statków przed sankcjami amerykańskimi

Statki zaopatrzeniowe Ostap Szeremeta i Iwan Sidorenko dopłynęły na początku lipca (po 2,5 miesięcznym rejsie) do stoczni Swietłyj w obwodzie Królewieckim. W połowie lipca obie jednostki zostały usunięte ze strony internetowej Gazprom Fłotu. Ich zniknięcie z witryny jest spowodowane przeniesieniem na własność innego podmiotu.

Według wpisów w Rosyjskim Międzynarodowym Rejestrze Statków do ich usunięcia ze struktury Gazprom Fłotu doszło dziewiątego lipca 2020 roku. Dwa dni po dopłynięciu obu jednostek do redy portu Bałtijsk. Nowym właścicielem obu statków jest spółka „Szlachetność” zarejestrowana 24 kwietnia 2020 roku w Petersburgu. Dyrektorem wykonawczym spółki jest emerytowany wojskowy w randze generała dywizji, który do 2012 roku był zastępcą dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego ds. Logistyki.

W maju po dopłynięciu Akademika Czerskiego do niemieckiego portu Mukran również nastąpiła „zmiana” właściciela jednostki. Statek ten wszedł w posiadanie spółki „wydmuszki” Gazpromu – Samarskiego Ciepłowniczego Funduszu Majątkowego. Firma ta została założona jako joint venture pomiędzy Gazprom Tieploenergo (51 procent udziałów) a Gazprom Meżregiongaz Samara (49 procent).

Samarski Ciepłowniczy Fundusz Majątkowy jest spółką niepubliczną, która w każdej chwili może zmienić właściciela.

Powyższe działania mają ograniczyć ryzyko sankcji amerykańskich wobec rosyjskiego Gazpromu. Formalnie prace realizowane przez wszystkie trzy statki nie będą miały nic wspólnego z działalnością Gazpromu.

Marinetraffic/Marinet.ru/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy flota Gazpromu płynie na odsiecz Nord Stream 2? (FELIETON)