(RBK/Piotr Stępiński)
Gazprom podpisał ze Strojtransgaz umowę na budowę 255 km odcinka gazociągu Siła Syberii, który ma przebiegać pomiędzy stacjami kompresorowymi Saldykelskaja i Olekminskaja. Zgodnie z informacją opublikowaną na portalu zamówień publicznych Strojtransgaz był jedynym uczestnikiem przetargu.
Wartość kontraktu opiewa na kwotę 72,3 mld rubli. Wykonawca oprócz ułożenia gazociągu zobowiązał się do zbudowania infrastruktury towarzyszącej. Zakończenie prac jest zaplanowane na 31 lipca 2018 roku. Przedstawiciele Strojtransgazu oraz Gazpromu odmówili komentarza w tej sprawie. Strojtransgaz buduje jeszcze dwa odcinki wspomnianej magistrali: 208 km od złoża Czajandskoje do Lenska (wartość umowy nie została ujawniona) oraz 93 km odcinek od Lenska do stacji kompresorowej Saldykelskaja o wartości 27,6 mld rubli. W marcowym prospekcie emisji euro obligacji stwierdzono, że w 2016 roku Gazprom zbuduje 800 km rurociągu, wydając w tym celu 90 mld rubli. Jednak w połowie roku wiceprezes koncernu poinformował, że zostanie zbudowanych jedynie 400 km magistrali.
Przypomnijmy również, że pod koniec 2015 roku Gazprom postanowił zrezygnować z przeprowadzenia przetargu na budowę czterech odcinków gazociągu Siła Syberii o łącznej wartości 155,9 mld rubli.- Zgodnie z punktem 1.5 dokumentacji dotyczącej składania ofert departament powiadamia o rezygnacji z przyjmowania ofert na budowę odcinków – poinformowano na stronie internetowej państwowych zamówień publicznych.
Jak informował BiznesAlert.pl, Gazprom wybrał, bez konkursu, spółkę Strojgazmontaż (100 proc. należy do Arkadija Rotenberga – przyjaciela prezydenta Władimira Putina) jedynym dostawcą przy budowie obiektów magistrali gazociągowej Siła Syberii. Wartość kontraktu to 162,7 mld rubli.
Przypomnijmy, że w 2014 roku Gazprom oraz CNPC podpisały umowę o dostawach gazu poprzez tzw. wschodnią trasę. Dokument został podpisany na 30 lat i zakłada roczne dostawy do Chin o wolumenie do 38 mld m3 rocznie. Surowiec ma pochodzić ze złóż w Irkucji i Jakucji, skąd poprzez gazociąg Siła Syberii ma trafiać do Państwa Środka. Rok później obydwie spółki podpisały umowę dotyczącą ogólnych warunków dostaw gazu poprzez tzw. trasę zachodnią (gazociąg Siła Syberii 2), która zakłada dostawy paliwa do Chin z zachodnio-syberyjskich złóż. Tym szlakiem rocznie ma być przesyłane 30 mld m3 paliwa.
Na Kreml płyną pozytywne sygnały z Państwa Środka. Podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej dyrektor departamentu ds. relacji zewnętrznych chińskiej spółki CNPC Li Yuetsyan stwierdził, że do 2030 roku Pekin może zwiększyć wolumen importu gazu do 190-270 mld m3 rocznie. Przypomniał także, iż w 2015 roku Chiny zużyły 200 mld m3, podczas gdy importowały 53 mld m3.
Zwróćmy uwagę na to, że nałożone przez Unię Europejską sankcje, w związku z agresją na Krymie, utrudniają Rosji pozyskanie zewnętrznego finansowania. Ponadto niskie ceny ropy nie wpływają pozytywnie na rentowność projektów infrastrukturalnych.