Gazprom chce zachęcić Chiny do budowy gazociągu. Poszerza ofertę

22 lipca 2016, 15:45 Alert

(Gazprom/Piotr Stępiński)

fot. Gazprom

W czwartek (21.07) w Petersburgu odbyło się robocze spotkanie przewodniczących Wspólnego Komitetu Koordynującego Gazpromu oraz CNPC – wiceprezesa Gazpromu Witalija Markelowa z wiceprezesem CNPC Wang Dongjinem.

Strony omówiły kwestie związane ze współpracą. Szczególną uwagę poświęcono przebiegowi prac związanych z projektem dostarczenia rosyjskiego gazu do Chin poprzez tzw. wschodni szlak. Stwierdzono, że budowa gazociągu Siła Syberii jest realizowana w ścisłej zgodności z przewidzianym harmonogramem prac.

Rozmowy dotyczyły również perspektyw współpracy miedzy spółkami w obszarze m.in. budowy podziemnych magazynów gazu i elektrowni gazowych w Chinach, wykorzystywaniu gazu jako paliwa silnikowego. Podczas spotkania zatwierdzono mapę drogową realizacji memorandum dotyczącego podziemnego magazynowania gazu oraz energetyki gazowej w Chinach.

Pod koniec czerwca podczas wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Państwie Środka Gazprom podpisał z CNPC memorandum dotyczące utworzenia joint venture zajmującego się wytwarzaniem energii z gazu i magazynowaniem go w podziemnych magazynach. Jako potencjalną lokalizację wskazano Daqing, Jiangsu i Baiju. W tym celu mają zostać przeprowadzone odpowiednie badania geologiczne, technologiczne i ekonomiczne.