Gazprom chce zbudować magazyn gazu w Chinach

15 maja 2017, 16:15 Alert
rurociąg gaz rura gazociąg
Gazociąg. fot. Gazprom

Gazprom, rosyjski holding gazowy i Chiński koncern paliwowy CNPC, podpisali kontrakt na wstępne badania możliwości budowy podziemnego magazynu gazu w Chinach.

Taką informację podała prasa po spotkaniu prezesa Gazpromu Alexeya Millera z prezesem zarządu CNPC – Wangiem Yilin.

Według informacji podanych w raporcie spółki, magazyn gazu będzie bazował na złożach gazowych zlokalizowanych w prowincjach Heilongjiang i Jiangsu.

Podkreślmy, ze 15.02.2017 roku, doszło do spotkania roboczego Aleksieja Millera z prezesem CNPC Wangiem Yilinem. Podczas spotkania omówiono postęp realizacji projektu dostaw rosyjskiego gazu do Chin przez wschodni szlak (gazociąg Siła Syberii) oraz przez tzw. trasę zachodnią (gazociąg Siła Syberii 2).

Aleksiej Miller i Wang Yilin omówili również rezultaty współpracy przy projektach w obszarze magazynowania gazu oraz podpisali umowę na techniczno-geologiczne badania na potrzeby wspólnej budowy podziemnego magazynu. Jak wynika z dokumentu, zostanie wykonana ocena geologicznych, technologicznych oraz ekonomicznych warunków budowy podziemnych magazynów, dla których bazą surowcową mają stać się m.in. złoża Shenzhen 2-1.

Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl