Gazprom chce zwiększyć wydobycie na Półwyspie Jamalskim

22 grudnia 2014, 09:54 Alert
Wydobycie ropy ropa

(TASS/Reuters/Teresa Wójcik)

Służba prasowa Kremla podała, że Gazprom rozpocznie 22 grudnia kolejną fazę wydobycia ze złoża gazu na polu Bowanenkowo na Półwyspie Jamalskim. To największe złoże w tamtejszym regionie. Kreml poinformował, że rozruch będzie przez wideo obserwował prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, co ma nadać całej operacji charakter politycznego wydarzenia.

Pole Bowanenkowo ma udokumentowane zasoby prawie 5 bln m.sześc. kondensatu gazu. Zostało oddane do użytku w październiku 2012 r. W 2013 r. z pola wydobyto 22.8 mld m. sześc. gazu, w b.r. przywiduje się produkcję 38,4 mld m. sześc. W czwartym kwartale 2017 r. wydobycie z pola Bowanenkowo wyniesie ok. 115 mld m. sześc. rocznie, zaś w dłuższej perspektywie, roczna produkcja samego gazu ma wzrosnąć do 140 mld m. sześc. Nie podano wolumenu wydobycia ropy i kondensatu.

Pole Bowanenkowo zostało odkryte w październiku 1971. Jest to unikalna kombinacja złóż węglowodorów. Wydobywalne zasoby wynoszą prawie 5 bln m. sześc. gazu, ropy 5,7 mln ton i kondensatu prawie 112 mln ton. Pole znajduje się na półwyspie Jamał w odległości 340 km od miejscowości Nowy Port. Nazwano je od nazwiska geofizyka i inżyniera Wadima Dmitrijewicza Bowanenko (1930-1968), badacza zasobów ropy i gazu na półwyspie Jamał-Nienieckim. Zasoby pola są bardzo duże, ale są to jedyne nowe w eksploatacji złoża w Rosji, dające perspektywę dużego wydobycia przez około 30 lat.