Gazprom zatwierdził studium wykonalności kolejnego gazociągu do Chin

15 kwietnia 2021, 10:00 Alert

12 kwietnia Gazprom zatwierdził studium wykonywalności projektu budowy magistrali gazowej Sojuz Wostok umożliwiającej dostawy z Rosji do Chin przez Mongolię. 

Zakład przetwórstwa gazu fot.Gazprom
Zakład przetwórstwa gazu fot.Gazprom

Pełne studium wykonalności do końca 2021 roku

– W ramach studium opracowano główne parametry techniczne i technologiczne projektu. W szczególności określono optymalną trasę przebiegu gazociągu przez terytorium Mongolii, jego długość, średnicę rur, ciśnienie robocze oraz liczbę tłoczni zbudowanych na trasie magistrali.

Studium wykonalności budowy magistrali gazowej Sojuz Wostok (zawierające szczegółową kalkulację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych), zgodnie z planem, zostanie opracowane do końca roku. Jest to zapisane w planie działań wspólnej grupy roboczej Gazpromu i rządu Mongolii. Studium wykonalności przygotowuje spółka celowa Sojuz Vostok Gas Pipeline.

Gazociąg Sojuz Wostok to drugi megaprojekt Gazpromu, który jest skierowany na rynek chiński. W odróżnieniu od Siły Syberii, bazą surowcową dla projektu będą pola gazowe znajdujące się na Syberii Zachodniej, dzięki czemu możliwa stanie się “dywersyfikacja” kierunku eksportu gazu z tego regionu. Do tej pory jedynymi odbiorcami gazu z tej części Rosji ze względu na obecną infrastrukturę przesyłową, byli klienci z Europy. Siła Syberii ma od 2024 roku przesyłać 38 mld m sześc. gazu rocznie z pół Syberii Wschodniej. Zgodnie z założeniami, Sojuz Wostok ma mieć możliwość przesyłu około 50 mld m sześc. gazu rocznie.

Pomysł zbudowania drugiej magistrali eksportowej do Chin narodził się w 2015. Wtedy gazociąg nosił nazwę Ałtaj. Wynikało to z obranej trasy, która miała biec przez góry Ałtaj, przesmykiem pomiędzy Kazachstanem a Mongolią. Ze względu na problem pokonania terenów górskich, władze Gazpromu zdecydowały się na zmianę trasy gazociągu tak aby biegła ona przez Mongolię. Stepowa Mongolia jest zdecydowanie łatwiejszym obszarem do układania rur.

Gazprom/Mariusz Marszałkowski

Gazprom powołał spółkę budującą gazociąg Siła Syberii 2 przez Mongolię