Gazprom i Eutelsat zmniejszą emisje gazów cieplarnianych dzięki łączności satelitarnej

24 listopada 2021, 06:45 Alert

Satelitarny operator telekomunikacyjny Eutelsat oraz rosyjski gigant energetyczny Gazprom pochwaliły się w połowie listopada wynikami wspólnie realizowanego projektu na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do ziemskiej atmosfery. Chodziło o wdrożenie rozwiązań eliminujących jałową „ucieczkę” gazu ziemnego z infrastruktury przesyłowej przy okazji remontów i konserwacji rurociągów. Jednym z czynników, który zagwarantował powodzenie przedsięwzięcia, było efektywne wykorzystanie łączności satelitarnej.

Źródło: eutelsat.com
Źródło: eutelsat.com

Ściśle rzecz biorąc wspólny program realizowały firmy Konnect Russia oraz Gazprom MKS. Pierwsza z nich jest działającą na terenie Federacji Rosyjskiej spółką zależną Eutelsatu. Druga natomiast specjalizuje się w zastosowaniu tzw. mobilnych tłoczni gazowych celem zapobiegania marnowaniu gazu podczas prac remontowych prowadzonych na rurociągach służących do przesyłania tego rodzaju paliwa.

Projekt trwał dwa lata. W tym okresie przeprowadzono prace konserwacyjne na wielu różnych odcinkach gazociągów, na obszarach zarządzanych przez aż 13 różnych spółekcórek Gazpromu, odpowiedzialnych za infrastrukturę przesyłową. Mobilne tłocznie przedsiębiorstwa MKS wykorzystano około 400 razy. Prace prowadzono na bardzo rozległych obszarach Rosji – od Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego aż po Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny.

Jak wynika z opublikowanego komunikatu prasowego, w świetle realizacji zadań na tak ogromnej przestrzeni, dysponowanie środkami nowoczesnej i wydolnej komunikacji satelitarnej było kluczowe. Służyła ona m. in. do koordynacji logistyki związanej z przemieszczaniem zespołów mobilnych tłoczni, zarządzania siecią tych urządzeń, monitorowania prac, czy też podstawowej łączności pomiędzy dyspozytorami a załogami poszczególnych stacji.

Zgodnie z przedstawionymi szacunkami realizacja dwuletniego projektu pozwoliła zapobiec ucieczce z rur i tym samym bezpowrotnej utracie ok. 1 mld m3gazu ziemnego. Uzyskana tym samym korzyść dla klimatu jest porównywalna do redukcji szkodliwej emisji do atmosfery o mniej więcej 17 mln ton dwutlenku węgla.

Wsparcie dla racjonalnego gospodarowania rosyjskimi gazociągami przez spółkę Eutelsat to niejedyna inicjatywa na rzecz czystszej planety i jej kosmicznego otoczenia, w jaką zaangażował się ten podmiot. Nie dalej jak w pierwszej połowie listopada br. podczas Paryskiego Forum Pokoju firma przystąpiła do porozumienia „Net Zero Space”. Wywodzący się z branży kosmicznej inicjatorzy tego projektu dążą do wytworzenia około roku 2030 zrównoważonego środowiska kosmicznego poprzez „zainicjowanie natychmiastowych działań mających na celu powstrzymanie i ograniczenie powstawania śmieci na orbicie”.

Przy tej okazji przedstawiciele Eutelsat Communications oświadczyli, że licząc od 2005 r. przedsiębiorstwu udało się osiągnąć 95-proc. skuteczność w poprawnej deorbitacji swoich nieużywanych już satelitów (czyli usuwaniu ich z właściwej orbity operacyjnej). To ponoć, wśród tego rodzaju operatorów, dysponujących rozbudowanymi flotami satelitów telekomunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej, wynik istotnie lepszy od średniej.

Na początku miesiąca operator informował o uwieńczonym sukcesem przesunięciu na tzw. orbitę cmentarną kończącego swój żywot satelity telekomunikacyjnego, który w przestrzeń kosmiczną trafił w 2000 r. Na przestrzeni lat działał m. in. pod nazwami EUTELSAT W4, EUTELSAT 36A, EUTELSAT 80A. Zgodnie z założeniem producenta urządzenie to miało przetrwać 12 lat, a w rzeczywistości działało ponad 21 lat.

Paweł Ziemnicki

Orbitalne oko na morskie źródła emisji metanu