Gazprom i rząd Mongolii rozmawiają o postępach kolejnego gazociągu do Chin

25 października 2021, 09:15 Alert
Siła Syberii w budowie
Siła Syberii w budowie. Fot. Gazprom

W Ułan-Bator, stolicy Mongolii, odbyło się spotkanie grupy roboczej ze strony Gazpromu i rządu Mongolii na temat postępów w realizacji fazy przygotowawczej budowy gazociągu Sojuz-Wostok – kolejnej magistrali gazowej z Rosji do Chin. 

Rząd Mongolii zobowiązał się m.in do zapewnienia finansowania zagranicznych pracowników sprowadzanych na potrzeby budowy infrastruktury gazociągu oraz przygotował ramy prawne wykupu gruntów, przez które ma przechodzić magistrala. Ponadto, kontrahenci mongolscy wykonali inspekcję na miejscu, mapy inżynieryjne i środowiskowe oraz analizę przebiegu trasy gazociągu, w tym skrzyżowań z istniejącymi instalacjami.

Porozumienie dotyczące budowy gazociągu Sojuz Wostok zostało podpisane pomiędzy Gazpromem a rządem Mongolii w grudniu 2019 roku. W kwietniu 2021 roku zaakceptowano studium wykonalności projektu, który wcześniej nazywany był Siła Syberii 2. W ramach studium zostały opracowane główne parametry techniczne i technologiczne projektu. W szczególności określono optymalny przebieg trasy gazociągu przez terytorium Mongolii, jego długość, średnicę, ciśnienie robocze oraz liczbę tłoczni.

Gazprom/Mariusz Marszałkowski