Gazprom jest zainteresowany dostawami LNG do Pakistanu

23 listopada 2015, 15:51 Alert
Rura gazowa

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazprom jest zainteresowany dostawami skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Pakistanu. Pozwoli to na zapewnienie maksymalnej przepustowości gazociągu, którego budowa jest planowana. W portfelu Gazpromu jest możliwość dołączenia do niego do 12 mld m3 surowca.

Wcześniej minister energetyki Rosji Aleksander Nowak i minister ropy oraz surowców naturalnych Pakistanu Khaqan Abbasi podpisali porozumienie międzyrządowe w sprawie budowy Gazociągu Północ-Południe. Ma on zapewnić dostęp do terminali importujących LNG na wybrzeżu z północną częścią kraju. Przepustowość gazociągu ma wynieść 12,4 mld m3 rocznie.

Gazociąg jest też nazywany połączeniem Karaczi-Lahore. To pierwszy projekt współpracy Rosji z Pakistanem realizowany na mocy umowy międzyrządowej. Ma ona trwać 25 lat z opcją automatycznego przedłużenia o następne 5 lat.

Jednocześnie w protokole wspomnianej komisji znalazł się punkt, w którym napisano, że RT-Globalnyje Resursy (spółka zależna Rostech – przyp. red.) przystąpił do prac związanych z budową gazociągu Północ-Południe.

Jak informował 10 listopada BiznesAlert.pl przetarg mający wyłonić podwykonawców budowy wspomnianej magistrali zostanie ogłoszony przez spółkę Rostech w 2016 roku.