Gazprom: liberalizacja eksportu gazu jest nieracjonalna oraz wstrząśnie podstawami rynku

27 lipca 2015, 10:15 Alert

(TASS/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

W wypowiedzi dla agencji TASS wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew stwierdził, że obecnie liberalizacja eksportu gazu poprzez rurociągi jest nieracjonalna i może wstrząsnąć fundamentami rynku.

– Uważam, że ten temat oczywiście można omówić z punktu widzenia nie tylko interesów Gazpromu jako spółki państwowej ale i z punktu widzenia samego państwa. W obecnych warunkach rynkowych gdy w Europie popyt na gaz spada, zużycie spada, Europie brakuje polityki energetycznej takie środki, które mogą wstrząsnąć podstawami rynku są nieracjonalne – powiedział Miedwiediew.

Zdaniem premiera niezależni rosyjscy producenci chcą eksportować gaz po niższej cenie nie inwestując w rozwój system rurociągowy.

– W odniesieniu do (liberalizacji) gazu przesyłanego przez rurociągi chcę przedstawić prosty przykład: kilogram jabłek można zawsze sprzedać taniej niż tonę. Szczególnie jeśli nie trzeba wydawać pieniędzy na system rurociągowy, który zajmuje u nas połowę programu inwestycyjnego – stwierdził rosyjski premier.

Jak poinformował 23 lipca BiznesAlert.pl w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu spółka proponuje dalszą liberalizację eksportu gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla strategicznych projektów; odpowiedni zmian oraz wprowadzenie w 2016 roku odpowiednich zmian prawnych. Ponadto Rosnieft za racjonalne uważa aby do 2025 roku wydzielić system transportu gazu oraz podziemne magazyny surowca oraz przenieść je do odrębnej od Gazpromu spółki.

W odpowiedzi na propozycję Rosnieftu rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz stwierdził, że zdaniem rządu strukturę Gazpromu należy koniecznie zachować, jednakże przejrzystość prac jego struktur wymaga zwiększenia.

W swojej kwietniowej wypowiedzi dyrektor East European Gas Analysis Michaił Korczemkin stwierdził, że zapowiadane przez Rosnieft stworzenie nowej spółki gazowej może oznaczać, że przygotowuje się on do zakwestionowania monopolu Gazpromu. Według Korczemkina takie działanie stanowi wariant obejścia trzeciego pakietu energetycznego. Na przykład, gaz Rosnieftu będzie mógł zapełnić pozostałą połowę przepustowości OPAL. – Nawiasem mówiąc wypełnienie gazociągu OPAL jest najszybszym i najtańszy sposobem na zmniejszenie tranzytu przez Ukrainę – dodał.

Czytaj szerzej: Kreml może dopuścić konkurencję Gazpromu aby zachować monopol Rosji .