Gazprom liczy na sukcesy w Europie. Nie chce wpuścić Chińczyków na złoża

1 lipca 2016, 11:00 Alert

(TASS/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik)

Gazprom przewiduje wzrost zapotrzebowania na gaz w Chinach i Europie. Zamierza wykorzystać ten trend do zwiększenia sprzedaży. Nie godzi się jednak na postulat wejścia Chińczyków w akcjonariat złóż Zachodniej Syberii.

Podczas dorocznego zgromadzenia udziałowców Gazpromu, prezes spółki Aleksiej Miller, poinformował, że w 2016 roku zapotrzebowanie na gaz w Chinach przekroczy 200 mld m3, a do 2020 roku zbliży się do 300 mld m3 rocznie. Gazprom buduje gazociąg Siła Syberii, który ma dostarczyć surowiec ze złóż Wschodniej Syberii do Państwa Środka na mocy 30-letniej umowy na dostawy do 38 mld m3 rocznie zawartej między spółką a chińskim CNPC w 2014 roku. Chociaż Gazprom przedstawił Chińczykom ofertę cenową odnośnie dostaw przez gazociąg Siła Syberii 2, który miałby dostarczać surowiec z Zachodniej Syberii, nie ma porozumienia w tej sprawie. Miller utrzymuje jednak, że jeśli warunki zostaną zaakceptowane przez Pekin, to do podpisu umowy dojdzie „bardzo szybko”.

Prezes Gazpromu podkreślił jednak, że firma nie jest zainteresowana wspólnym wydobyciem gazu ze złóż Zachodniej Syberii wraz z CNPC, choć Chińczycy sygnalizowali taką wolę. Miller przypomniał, że umowa z maja 2015 roku zakładająca dostawy do 30 mld m3 rocznie nie uwzględnia zapisów o wspólnym wydobyciu, sprzedaży i konstrukcji.

Zdaniem Gazpromu zapotrzebowanie na dodatkowe dostawy pojawi się w Europie i wyniesie 100 mld m3 rocznie do 2025 roku, a 150 mld m3 rocznie do 2035 roku. Zapotrzebowanie na import gazu w Europie wynosi według Rosjan obecnie 50 procent i ma rosnąć. Zdaniem prezesa Gazpromu to zapotrzebowanie będzie realizowane w większości za pomocą rosyjskiego gazu, któremu nie zagrozi LNG . W jego przekonaniu „zaledwie jedna czwarta dostępnej przepustowości LNG jest wykorzystywana, podczas gdy poziom napełnienia Nord Stream rośnie niezależnie od restrykcji regulatorów. W 2015 roku przekroczył on 70 procent przepustowości. Miller podaje, że 2015 roku dostawy do Niemiec przekroczyły ilością wolumen całego importu LNG do Unii Europejskiej.

Prezes rosyjskiego giganta jest spokojny o poziom wydobycia gazu w Rosji. Przekonuje, że możliwości wydobywcze Gazpromu przekraczają poziom aktualny o 150 mld m3 rocznie. Informuje, że najwyższy dzienny poziom wydobycia w 2015 roku wynosił 1,556 mld m3, podczas gdy potencjalna roczna przepustowość przewyższa aktualną o ponad 150 mld m3.