Gazprom może zwiększyć inwestycje o 25 procent

11 września 2015, 11:00 Alert

(Oilcapital.ru/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Rury służące do budowy Nord Stream. Fot. Gazprom

Według źródła zaznajomionego z przyjętą w czwartek (10.09) przez zarząd korektą budżetu spółki program inwestycyjny Gazpromu na 2015 roku może zostać zwiększony o 25 procent.

Ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć rada dyrektorów.

Jak wcześniej informowała agencja TASS powołując się na naczelnika departamentu Gazpromu odpowiedzialnego za politykę finansowo-gospodarczą Aleksandra Iwannikowa “Na chwilę obecną przygotowujemy decyzję organów kierowniczych w kwestii korekty budżetu. Macie świadomość, że do chwili kiedy liczby te nie zostaną zatwierdzone nie mamy prawa ich ujawniać. Mogę powiedzieć, że w zasadzie nie ulegną zmianie, będą odpowiadały w przybliżeniu wielkościom, które zostały przyjęte wcześniej przez radę dyrektorów”.

Rosyjski koncern corocznie po okresie pierwszego półrocza między wrześniem a październikiem dokonuje korekty programu inwestycyjnego.

W listopadzie 2014 roku zarząd Gazpromu zatwierdził tegoroczny program inwestycyjny w wysokości 840 mln rubli.

Warto przypomnieć, że w  styczniu bieżącego roku zarząd Gazpromu zapowiedział, że każdy dalszy spadek ceny ropy może mieć negatywny wpływ na jego program inwestycji.

Dane koncernu zawarte w informacji z trzech pierwszych kwartałów wskazywały, że jego zysk, przed opodatkowaniem, za okres dziewięciu miesięcy w 2014 r., spadł o 31 proc.  Chociaż przychody Gazpromu w tym okresie wzrosły o 6,2 proc., ( do 56,1 mld dol.), zysk operacyjny spółki spadł o 15,6 proc

Z kolei w marcu Andriej Krugłow stwierdził, że w tym roku pomimo kryzysu spółka nie zmniejszy swojego programu inwestycyjnego a wręcz rozważa możliwość jego zwiększenia.

Miesiąc później prezes koncernu Aleksiej Miller ogłosił że zatwierdzona w listopadzie kwota zostanie zwiększona do ponad 1 bln rubli.

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że program inwestycyjny Gazpromu będzie poddany korekcie tak aby został zwiększony do 4 mld dolarów – powiedział Miller w wywiadzie dla telewizji Rassija 24 dodając, że jest to ,,znacząca suma a większa część tych środków Gazprom skieruje do projektów w ramach Wschodniego Programu Gazowego.” Chodzi o program rozwoju eksportu do Chin oraz innych krajów azjatyckich. W jego ramach realizowane są projekty Siła Syberii i Siła Syberii 2, które czekają na wsparcie Chińczyków.