Gazprom obiecuje 100 mld m3 gazu rocznie dla Chin i liczy na sukces negocjacji cenowych

17 czerwca 2015, 07:25 Alert
Gazociąg Ałtaj TASS

(Interfax/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje agencja Interfax podczas konferencji prasowej wiceprezes zarządu Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział, że baza surowcowa jaką dysponuje spółka jest wystarczająca do tego aby zaspokoić zapotrzebowanie Chin na gaz ziemny w wysokości do 100 mld m3 rocznie podkreślając, że jest to ,,bardzo konserwatywna prognoza”.

Gazprom oczekuje podpisania dokumentów dotyczących ceny surowca dostarczanego do Chin poprzez tzw. zachodnią trasę czyli Gazociąg Ałtaj.

– W najbliższym czasie oczekujemy na informacje – powiedziała szefowa Gazprom Eksport Elena Burmistrova dodając, że rozmowy handlowe w sprawie ceny błękitnego paliwa przeszły do finalnego etapu.

– Cena dostaw będzie uwzględniała sytuację techniczno-ekonomiczną obu stron – stwierdziła Burmistrova.

Poprzez tzw. trasę zachodnią ze złóż Zachodniej Syberii do Chin ma trafiać 30 mld m3 gazu ziemnego. Jak informował BiznesAlert.pl 8 maja tego roku podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie Gazprom oraz CNPC podpisały ramową umowę na temat warunków dostaw gazu ziemnego poprzez wspomnianą trasę. W maju ubiegłego roku Gazprom podpisał z CNPC podpisał 30-letnią umowę na dostawy surowca do Chin poprzez tzw. wschodnią trasę (gazociąg Siła Syberii – przyp. red.).

Negocjacje cenowe w 2014 roku były przewlekłe i skomplikowane. Doprowadziły do porozumienia. Nieoficjalnie cena dostaw przez Siłę Syberii jest szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.