Gazprom odwołuje przetarg na infrastrukturę niezbędną dla Nord Stream 2

30 grudnia 2015, 15:30 Alert
Uchta-Torżok
Gazociąg Uchta-Torżok. Źrodło: Gazprom

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazprom zrezygnował z przeprowadzenia przetargu na realizację wartych 2,978 mld rubli prac budowlano-montażowych na jednym z odcinków (o długości 89,2 km) drugiej nitki gazociągu Uchta-Torżok – wynika z komunikatu Gazpromu zamieszczonego na stronie państwowych zamówień publicznych.

Kwestia dotyczy prac na jednym z odcinków znajdującego się na linii Uchta-Grjazowiec skąd trasa zostanie przedłużona do obwodu wołgogradzkiego. Zakup dotyczył ,,realizacji prac budowo-montażowych na obiekcie ,,odcinek 1678-1767 km” wchodzącego w skład budowy systemu magistrali gazociągowej Uchta-Torżok. Druga nitka (Jamał)” dla potrzeb spółki Gazprom Inwest”.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller informował wcześniej, że gazociąg Nord Stream 2 będzie biegł od tłoczni gazowej Wolhowskaja w południowej części obwodu leningradzkiego dalej w kierunku Ust-Ługi, która ma stać się w przyszłości punktem wejścia gazociągu do Morza Bałtyckiego.

Zauważył również, że powstaną nowe przepustowości umożliwiające dostarczenie surowca ze złoża Bowanenkowo (największego złoża Gazpromu na Jamale). Chodzi o gazociągi Bowanenkowo-Uchta-2, Uchta-Torżok-2, Poczniki-Grjazowiec ogólnie zwiększające moce system dostaw gazu w ramach tzw. Północnego Korytarza Gazowego. Wszystkie te inwestycje mają zostać zrealizowane w wymaganym terminie, do 2019 roku – mówił prezes Gazpromu. Pozwolą na dostarczenie większych ilości gazu do gazociągu Nord Stream, powiększonego o trzecią i czwartą nitkę w ramach projektu Nord Stream 2.

Gazociąg Uchta-Torżok 2 będzie mieć przepustowość 45 mld m3 gazu rocznie i posłuży do transportu surowca do planowanej magistrali Nord Stream 2. Rurociąg o długości 970 km ma kosz­to­wać 217 mld ru­bli.

 

Czytaj więcej:

Przez nieprawidłowości Gazprom odwołał przetarg na budowę gazociągu do Chin

Berlin zapewnia Moskwę, że nie pozwoli Brukseli mieszać się do Nord Stream 2

Gazprom wyda 217 mld rubli na rosyjską infrastrukturę dla Nord Stream 2

Putin inaugurował budowę nowej nitki Uchta-Torżok – przedsionka Nord Stream 2