Gazprom i OMV przekonują o znaczeniu Nord Stream 2 dla Europy

24 sierpnia 2016, 15:33 Alert

Jak poinformował Gazprom na swojej stronie internetowej, 23 sierpnia w siedzibie głównej koncernu doszło do roboczego spotkania prezesa spółki Aleksieja Millera z szefem austriackiego OMV Rainerem Seele.

W trakcie rozmów strony zwróciły uwagę na rosnące dostawy rosyjskiego gazu do Austrii. Według wstępnych danych w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym między 1 stycznia a 21 sierpnia 2016 roku Gazprom dostarczył dla Wiednia o 17,8 procent więcej gazu. Zdaniem prezesów Gazpromu i OMV biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie państw europejskich na gaz z Rosji gazociąg Nord Stream 2 ma istotne znaczenie dla systemu energetycznego na Starym Kontynencie. Po raz kolejny Aleksiej Miller podkreślił, że realizacji wspomnianego projektu jest realizowana zgodnie z harmonogramem.Podczas rozmów poruszono również kwestie związane z wymianą aktywów między spółkami.

Rainere Seele (L) i Aleksiej Miller (P) Fot. Gazprom
Rainere Seele (L) i Aleksiej Miller (P) Fot. Gazprom

Wymiana aktywów

W tym kontekście przypomnijmy, że na początku kwietnia podczas podpisywania przez Gazprom umowy z OMV o strategicznym partnerstwie, prezes Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że według planu ocena aktywów oraz zakończenia transakcji ma nastąpić w tym roku. Propozycja OMV nie została podana do wiadomości publicznej. Prezes spółki powiedział jedynie, że rzecz dotyczy projektów na norweskim szelfie, a więc może chodzić o udziały w poszczególnych złożach, a nie w samej OMV Norge AS.

4 września 2015 roku, Gazprom i OMV podpisały umowę w sprawie podstawowych warunków wymiany aktywów. Transakcja przewiduje, że  OMV nabędzie 24,98 proc. udziałów w blokach 4A i 5A złoża gazu i kondensatu Achimov na jamalskim polu Urengoj, w zamian za udział Gazpromu w aktywach OMV. W 2014 roku Gazprom  w Austrii sprzedał 4,2 mld m3 gazu.

Z kolei jak poinformował  Die Presse  austriacki koncern pilnie potrzebuje pieniędzy i z tego powodu zaczął sukcesywnie spieniężać swoje udziały w polach naftowych na Morzu Północnym. W ubiegłym tygodniu około 1/3 udziałów w polach naftowych Rosebank na brytyjskiej części Morza Północnego zmieniło właściciela.

Prezes OMV ogłosił, że porozumiał się już z inwestorami na temat tego, iż jego plany dotyczące wymiany udziałów mogą potrwać dłużej, niż to było zakładane. Negocjacje z Rosją mają ponownie ruszyć we wrześniu, a wstępne porozumienie odnośnie do wymiany aktywów ma zostać podpisane do końca roku. Finalnego zakończenia transakcji można spodziewać się za rok do dwóch lat. Jak potwierdził rzecznik austriackiego koncernu, uwzględniane są „także elementy gotówkowe”, jako że austriackie udziały nie rekompensują w pełni wartości w rosyjskich polach gazowych.

Nord Stream 2

Jeżeli chodzi o realizację projektu budowy nowej magistrali po dnie Morza Bałtyckiego to przypomnijmy, że pod koniec lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o swoich zastrzeżeniach dotyczących jego budowy. Uznał, wówczas że powstanie konsorcjum, które miałoby zbudować i eksploatować Nord Stream 2, wzmocniłoby i tak już mocną pozycję Gazpromu w Polsce. Konsorcjum miało cztery tygodnie na odniesienie się do zastrzeżeń Urzędu. Jak informował 12 sierpnia BiznesAlert.pl, konsorcjum Nord Stream 2 AG wycofało wniosek z UOKiK. Ponadto tego samego dnia jego udziałowcy postanowili wycofać udziały w tej spółce. Zwróćmy uwagę, że OMV było jednym z akcjonariuszy konsorcjum.

Być może spotkanie Seele z Millerem stanowiło bardzo dobrą okazję do rozmów na temat sposobu finansowania gazociągu. Przypomnijmy, że według zapowiedzi prezesa rosyjskiego koncernu do końca roku mamy poznać nowy model realizacji projektu.

 

Gazprom/Piotr Stępiński/Die Presse/Anna Kucharska