Gazprom nie przejmie kluczowego dla Bałtów magazynu gazu

19 sierpnia 2016, 07:15

Najwięksi akcjonariusze Latvijas Gāze, tj. Gazprom, Uniper Ruhrgas International GmbH oraz Itera Latvija nie będą mogły stać się udziałowcami wydzielonej z Latvijas Gāze spółki zajmującej się dystrybucją oraz magazynowaniem gazu ziemnego Conexus Baltic Grid. O tym poinformowała członek zarządu Latvijas Gāze, Zane Kotane.

Warto wspomnieć, że 11 lutego 2016 roku łotewski parlament znowelizował ustawę o systemie energetycznym w celu liberalizacji rynku gazu zgodnie z zasadami trzeciego pakietu energetycznego UE. Na podstawie zmian dokonanych w łotewskim prawie, dojdzie do podziału spółki Latvijas Gāze (LG)– jedynego na Łotwie przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za zakup, magazynowanie, dystrybucję i handel gazem. Do 3 kwietnia 2017 roku LG powinno zostać podzielone na dwie prawnie niezależne spółki – operatora przesyłu i magazynowania gazu, i operatora systemu dystrybucji i handlu gazem. Do 31 grudnia 2017 roku operator przesyłu i magazynowania gazu Conexus Baltic Grid oraz operator systemu dystrybucji i handlu gazem powinny mieć nowego właściciela, który nie powinien być ani w bezpośredni, ani w pośredni sposób związany z Latvijas Gāze.

Podziemny magazyn gazu. Fot. PGNIG.
Podziemny magazyn gazu. Fot. PGNIG.

Kotane zwróciła uwagę, że w rozumieniu ustawy o energetyce akcjonariuszem Conexus Baltic Grid nie może być Gazprom, Uniper oraz Itera Latvija, które musiałyby sprzedać swoje udziały. Pierwszeństwo w ich zakupie miałoby państwo. Cena akcji Conexus Baltic Grid będzie wynosić 1 euro, przy czym strony mogą uzgodnić inną.

Na początku lutego ówczesna łotewska minister gospodarki Dana Reizniece-Ozola poinformowała, że strategicznym inwestorem operatora systemu przesyłu i magazynowania gazu powinno stać się państwo. Na Łotwie funkcjonuje magazyn Incukalns, który jest jedynym działającym tego typu obiektem w państwach bałtyckich. Wolumen przewyższa 2,3 mld m3, pojemność magazynu można zwiększyć do 3,2 mld m3, a w przyszłości będzie można przechowywać w nim paliwo także dla potrzeb Finlandii, Litwy i Estonii.

Obecnie LG jest monopolistą na łotewskim rynku. Jej akcjonariuszami są: Gazprom – 34 procent udziałów, Marguerite Fund – 28,97 procent, Uniper Ruhrgas International GmbH – 18,26 procent oraz Itera Latvija – 16 procent. Obecnie Ryga kupuje błękitne paliwo wyłącznie z Rosji, głównie z Gazpromu. W 2015 roku dostarczony wolumen wyniósł 1,3 mld m3.

Neftegaz.ru/Piotr Stępiński