Gazprom może zrezygnować z ropy i gazu Oceanu Arktycznego przez sankcje
Portal Moscow Times informuje, że Gazprom musi odłożyć plany zagospodarowania złóż na Oceanie Arktycznym. Powodem mają być ostatnio notowane straty i sankcje ograniczające dostęp do nowoczesnych technologii. W tle jest również niechęć Chin do zawarcia nowego kontraktu na dostawy gazu rosyjskiego.
Według doniesień gazety, Gazprom przesunął plany rozpoczęcia arktycznych odwiertów o trzy, cztery lata. Dotyczy to m.in. działań na Morzu Karskim i Morzu Barentsa. Zgodnie z szacunkami rosyjskiego ministerstwa energii, na szelfie arktycznym znajduje się 20 procent rosyjskich zasobów ropy naftowej i ponad 70 procent zasobów gazu ziemnego. Portal powołuje się na dane państwowego rejestru badań geologicznych.
Gazprom został zmuszony do przełożenia inwestycji wskutek znaczącego pogorszenia się swojej sytuacji finansowej i nieudanych negocjacji z Chinami w sprawie budowy nowego gazociągu Siła Syberii 2. Projekt, który pozwoliłby Rosji zwiększyć dostawy gazu do Chin do 100 miliardów m sześc. rocznie, nie uzyskał akceptacji Pekinu. Jak donosiły branżowe media, Chiny zgodziły się na zakup gazu wyłącznie po krajowych cenach rosyjskich (ok. 60 dolarów za tysiąc m sześc.), co sprawiłoby, że inwestycja stałaby się nieopłacalna.
W ubiegłym roku Gazprom po raz pierwszy od 25 lat poniósł stratę w wysokości ponad 7 mld dolarów0. Eksport rosyjskiego gazu poprzez gazociągi spadł do 69 mld m sześc., najniższego poziomu od 1985 roku. Eksport do Europy, niegdyś głównego rynku Gazpromu, osiągnął najniższy poziom od końca lat 70.
The Moscow Times / Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura