Gazprom nadal będzie wykorzystywać Gazociąg Jamalski w 2021 roku

6 lipca 2020, 14:30 Alert
Inauguracja budowy Gazociągu Polska-Słowacja fot. BiznesAlert.pl
Inauguracja budowy Gazociągu Polska-Słowacja fot. BiznesAlert.pl

Zgodnie z wynikami aukcji zdolności przesyłowych gazu zakończonej szóstego lipca o godzinie 12:00, zarezerwowane zostało 90 procent zaoferowanej przepustowości na 2021 rok.

Gazociąg zarezerwowany w 90 procentach

Okres rezerwacyjny zaczyna się pierwszego października 2020 roku i kończy pierwszego października 2021 roku. Aukcja dotyczyła SGT Kondratki, na granicy z Białorusią. Łącznie została zaoferowana przepustowość o wolumenie 34,41 mln kWh/h z czego zarezerwowane zostało 34,4 mln kWh/h. W zakończonej aukcji zostało zaoferowanych 90 procent przepustowości gazociągu. Pozostałe 10 procent trafi do oferty aukcji kwartalnych, miesięcznych, dziennych lub śróddziennych.

Dzisiaj zakończyły się również aukcję na rezerwację przepustowości Gazociągu Jamalskiego do 2035 roku, jednak wszystkie pozostały nierozstrzygnięte.

Wynik aukcji rocznej z dnia 6 lipca

Dzisiejsza rezerwacja oznacza, że podmiot, który zdecydował się na nią (z racji miejsca SGT Kondratki, tym podmiotem mógł być jedynie Gazprom) nadal planuje wykorzystywanie magistrali do transportu gazu w kierunku zachodnim, biegnącej przez Polskę.

GSA/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile Gazprom zapłaci za przesył gazu przez Polskę? (ANALIZA)