Siła Syberii 2 ma dać Gazpromowi faktyczny zwrot do Azji

17 września 2020, 06:00 Alert
Władimir Putin i Aleksiej Miller
Władimir Putin i Aleksiej Miller. Fot. Kremlin.ru

Prezydent Rosji odbył spotkanie robocze z prezesem Gazpromu i rozmawiał o projekcie Siła Syberii 2, który ma umożliwić dywersyfikację rynków zbytu i dostawy do Azji ze złóż poświęconych dotąd Europie.

Władimir Putin spotkał się z Aleksiejem Millerem by omówić postępy projektu Siła Syberii 2, który został zmodyfikowany na życzenie prezydenta tak, aby ciągnął się z Rosji do Chin przez Mongolię. Prezes Gazpromu poinformował, że trwają prace projektowe i rozmowy na temat odcinka mongolskiego. Został podpisany list intencyjny o stworzeniu spółki mającej przygotować studium wykonalności i wybrać szlak przez Mongolię. Zakończy pracę w pierwszym kwartale 2021 roku.

– Siła Syberii 2 pozwoli połączyć moce przesyłowe na Zachodzie z tymi na Wschodzie – ocenił Miller. – Da także możliwość dalszej gazyfikacji Syberii Wschodniej i Zabajkala. Będzie to nowy korytarz eksportowy z mocą do 50 mld m sześc. rocznie i możliwością dostaw z Jamału już nie tylko na rynek europejski, ale także azjatycki – dodał.

Pierwsza Siła Syberii już funkcjonuje, ale nie daje dywersyfikacji rynków zbytu, bo doprowadza gaz z Syberii Wschodniej do Chin bez możliwości importu ze złóż zachodnich Gazpromu.

Kremlin.ru/Wojciech Jakóbik

Przychodniak: Chińska perspektywa strategicznego partnerstwa z Rosją (ANALIZA)