Gazprom śle rocznie do Chin jedną siedemnastą dostaw do Europy. Teraz robi sobie przerwę

20 września 2022, 15:00 Alert

Rosja odcina dopływ gazu ziemnego do Chin rurociągiem Siła Syberii – poinformował dziś rano Gazprom, który śle do Państwa Środka rocznie jedną siedemnastą dostaw do Europy.

fot. Gazprom

Przerwa konserwacyjna Siły Syberii

W komunikacie rosyjskiego koncernu podano, że dostawy gazu rurociągiem Siła Syberii zostaną wstrzymane od czwartku 22 września do następnego czwartku 29. Gazprom poinformował, że zgodnie z kontraktem z chińskim państwowym koncernem energetycznym CNPC taka konserwacja ma odbywać się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Ostatni tego rodzaju remont odbył się zgodnie z planem w dniach 29 marca – 4 kwietnia.

Agencja Reuters podkreśla jednak, że komunikat o wstrzymaniu dostaw ukazał się zaledwie w kilka dni po tym, jak Pekin na konferencji w Samarkandzie zdystansował się od Moskwy w sprawie inwazji na Ukrainę.

W Chinach rośnie popyt na rosyjski gaz

10 września Gazprom poinformował, że dostawy gazu ziemnego rosyjskim gazociągiem do Chin w okresie styczeń-sierpień 2022 roku wzrosły o 60 procent. W 2021 roku Gazprom gazociągiem Siła Syberii dostarczył do Chin 10,39 mld m sześc. błękitnego paliwa. Ma to być 2,5 razy więcej niż w 2020 roku. 10 września Gazprom ustanowił nowy dzienny rekord dostaw gazu ziemnego do Chin tym gazociągiem. Reuters ocenia, że świadczyło to o rosnącym popycie na rosyjski gaz w Chinach. Jednakże 10 mld m sześc. rocznie to jedna siedemnasta eksportu Gazpromu do Europy w 2021 roku, który przekroczył 174 mld m sześc.

Reuters/Xinhua/Teresa Wójcik

J. Perzyński: Chiny powoli zaczynają widzieć w Rosji międzynarodowego pariasa