Gazprom szuka kolejnych sojuszników Nord Stream 2 we Francji

21 stycznia 2016, 12:30 Alert

(Gazprom/Piotr Stępiński)

Nord Stream AG

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Gazprom we wtorek 19 stycznia w Paryżu doszło do roboczego spotkania Aleksieja Millera z szefem francuskiego EDF Bernardem-Henrim Lévy.

Podczas spotkania strony omówiły obecny stan i perspektywy rozwoju współpracy w sferze gazowej. W szczególności kwestia dotyczyła dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Warto przypomnieć, że inna francuska spółka – Engie – uczestniczy w projekcie budowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2.

Pod koniec października po spotkaniu z francuską minister ekologii, zrównoważonego rozwoju i energetyki Segolene Royal rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że Francja potwierdziła swój udział w realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2.

Warto przypomnieć, że 22 października podczas spotkania prezesa Gazpromu Aleksieja Millera w Paryżu z szefem administracji francuskiego prezydenta Jean-Pierre Jouyetem zauważono, że ze względu na spadek własnego wydobycia w Europie, będzie rósł import gazu ziemnego. Rosja jest pewnym dostawcą surowców energetycznych dla europejskiej gospodarki – jest w stanie zapewnić eksport surowca w niezbędnym wolumenie.