Rosja liczy na Tymoszenko

11 lutego 2019, 07:00 Alert
gazociąg gaz rurociąg wskaźnik
fot. Gazprom

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Pankin powiedział, że po wyborach na Ukrainie w maju może dojść do zmiany stanowiska Kijowa w sprawie oferty Gazpromu, która pomija Komisję Europejską.

Rosjanie zaproponowali Ukrainie układ o przedłużeniu obowiązującego kontraktu przesyłowego poza 2019 rok, o czym pisał BiznesAlert.pl. Takie rozwiązanie wiązałoby się jednak z niewdrożeniem prawa unijnego do umowy, a Naftogaz odrzucił taką możliwość, naciskając na konieczność kontynuacji procesu trójstronnego, czyli rozmów KE-Ukraina-Rosja na temat nowej umowy.

Jednak według Pankina sytuacja może ulec zmianie po wyborach prezydenckich nad Dnieprem. Jego zdaniem może dojść wtedy do „zmiany stanowiska” i „określonego rozwoju sytuacji instytucjonalnej oraz prawnej”. Odniósł się w ten sposób do reformy gazowej w zgodzie z prawem unijnym prowadzonej na Ukrainie.

Ma powstać oddzielny operator gazociągów przesyłowych, który przejąłby nadzór nad dostawami od Naftogazu, a faktycznie od Gazpromu, który zgodnie z obecnym kontraktem przesyłowym ma decydujący wpływ na tę infrastrukturę.

Tymczasem liderką sondaży przed wyborami prezydenckimi jest Julia Tymoszenko, która w przeszłości doprowadziła do kontraktu Naftogazu z rosyjskim Gazpromem w 2009 roku, który prokuratura ukraińska uznała za niekorzystny i zawarty niezgodnie z procedurą wymagającą kolegialnej zgody rządu, a nie osobistej decyzji ówczesnej premier. Rozmowy trójstronne mają ruszyć ponownie w maju, już po zakończeniu wyborów.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kto chce wykluczyć Komisję z rozmów o Nord Stream 2 i Ukrainie?