Gazprom używa aukcji do lobbingu za monopolem na niemieckich gazociagach

15 września 2015, 06:59 Alert
OPAL Nord Stream
Gazociągi OPAL i NEL - odnogi Nord Stream.

(RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Problem dostępu Gazpromu do pełnej przepustowości gazociągu OPAL nie ma charakteru ekonomicznego lecz jest wymyślony i upolityczniony – powiedział dziennikarzom wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiediew podczas konferencji poświęconej aukcji gazu przeprowadzonej przez jego firmę.

Poprzez gazociąg OPAL płynie rosyjski gaz, który trafia do Europy za pomocą gazociągu Nord Stream ale z powodu ograniczeń wynikających z trzeciego pakietu energetycznego Gazprom musiał ubiegać się w Komisji Europejskiej o zgodę na rezerwację 50 procent przepustowości rurociągu dla siebie. Stara się o wyłączność na pozostałą połowę mocy. Póki co Komisja Europejska pozostaje konsekwentna i nie pozwala na nowe zwolnienie.

– Dostawy w punkcie Greifswald z dalszym jego transportem do odbiorców poprzez OPAL wzbudził najmniejsze zainteresowanie (podczas aukcji – przyp. red.) gdyż sprzedano tylko jedną partię. Chociaż byłaby możliwość zarezerwowania przepustowości OPAL i dalszego  transportu gazu, jak widzicie znalazł się tylko jeden nabywca co jeszcze raz potwierdza, że problem dostępu do przepustowości gazociągu OPAL jest całkowicie wymyślony, nie jest problemem ekonomicznym lecz ma polityczny charakter – powiedział Miedwiediew.

Zdaniem wicedyrektora Gazpromu, Nord Stream 2 jako projekt budowy dwóch nowych nitek podmorskich, nie potrzebuje nowych pozwoleń od Komisji Europejskiej. Wszystkie niezbędne dokumenty miała wydać Bruksela dla pierwszych dwóch linii gazociągu.

– Jeśli aukcje odniosłyby sukces, Gazprom mógłby słać więcej gazu przez OPAL poprzez innego właściciela – mówi Jonathan Stern z Oxfordzkiego Instytutu Studiów Energetycznych. – Jeśli ten pomysł nie okaże się owocny, rosyjski koncern będzie mógł utrzyywać, że żaden inny gracz nie jest zainteresowany OPAL, więc utrzymywanie ograniczeń dla 50 procent jego przepustowości przez Komisję Europejską jest nielogiczne – wróżył ekspert cytowany przez BiznesAlert.pl.

Dzięki zapełnieniu OPAL Rosjanie będą mogli słać więcej gazu przez Nord Stream, wykorzystywany obecnie w 75 procentach. Jego przepustowość to 55 mld m3 ale Gazprom ogłosił, że razem z europejskimi firmami zamierza do 2019 roku ją podwoić.

 

Więcej:

Nord Stream 2 do pełna czyli plan Gazpromu na uderzenie w Polskę i Ukrainę

Nord Stream 2 to kolejne narzędzie wojny hybrydowej (ROZMOWA)