Gazprom wstrzymał przesył gazu do Kaliningradu. Nie podano przyczyn

9 lutego 2021, 14:30 Alert
gazprom
fot. Gazprom

Na wniosek Gazpromu przerwano tłoczenie gazu przez Białoruś i Litwę w stronę Kaliningradu. O tym fakcie poinformował litewski operator systemu przesyłowego Amber Grid.

O czasowym wstrzymaniu tłoczenia gazu poinformowali Litwini, a rosyjski Gazprom potwierdził tę informację. Rosjanie nie podali jednak przyczyn takiej decyzji. Gaz do tego regionu Rosji dostarczany jest tranzytem przez Litwę z Białorusi. Przepływy gazu na Litwę z Białorusi są stabilne. Litewska infrastruktura przesyłowa gazu działa w trybie normalnym.

– Wszyscy litewscy odbiorcy gazu zaopatrywani są w gaz z terminalu LNG w Kłajpedzie, łotewskiego podziemnego magazynu gazu oraz Białorusi. Prowadzony jest stały monitoring i ocena wskaźników i danych systemu przesyłowego gazu – czytamy w komunikacie litewskiego operatora. – Obecnie zapotrzebowanie regionu na gaz ziemny jest w pełni zaspokajane przez podziemny magazyn w Kaliningradzie – podały służby prasowe Gazpromu.

Tranzyt gazu do Kaliningradu wynika z umowy z Gazpromem, która obowiązuje do końca 2025 roku. Kontrakt przewiduje transport gazu w formule „ship or pay” (rezerwujący płaci, niezależnie od tego czy prześle gaz).

Amber Grid/Reuters/Bartłomiej Sawicki

Gazprom melduje Putinowi niezależność gazową Obwodu Kaliningradzkiego