Gazprom zwiększa eksport gazu do Europy przy spadku własnego wydobycia

29 czerwca 2016, 07:30 Alert

(RBK/Piotr Stępiński)

Jak informuje portal RBK, Gazprom ustanowił nowy rekord eksportu gazu do Europy. W czerwcu dostarczył 13,4 mld m3, co w porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza wzrost o 5 procent. Zdaniem rosyjskich ekspertów jest to związane z falą upałów oraz spadkami cen surowca na świecie.

Eksport koncernu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w porównaniu z czerwcem 2015 roku wzrósł o 5 procent do 13,4 mld m3. Jest to najwyższy wskaźnik jaki w kiedykolwiek w czerwcu osiągnął Gazprom. Zbliżony wynik Rosjanie zanotowali w 2008 roku. Wówczas dostarczyli 12,9 mld m3. W pierwszym półroczu 2016 roku dostawy Gazpromu do państw spoza WNP wzrosły o 14,3 procent do 85 mld m3.

Według agencji Interfax, eksport koncernu utrzymuje się na wysokim poziomie dzięki różnicy między cenami gazu w kontraktach długoterminowych uzależnionych od wartości ropy naftowej, a cenami spotowymi. Według wyliczeń Andrieja Poliszczuka z Raiffaisenbank spotowa cena gazu w hubie w Holandii (TTF) w dostawach sierpniowych wyniesie 170 dolarów, na brytyjskim NBP – 140 dolarów. Średnia cena gazu w kontraktach Gazpromu na dostawy do Niemczech ma wynieść 150 dolarów za 1000 m3. Zdaniem Poliszczuka główną przyczyną wzrostu eksportu gazu rosyjskiego jest spadek cen surowca w porównaniu z ubiegłym rokiem o 32 procent. Według jego szacunków średnioroczna cena paliwa dostarczanego przez Rosjan wyniesie 169 dolarów za 1000 m3.

Również zdaniem Artema Konczika z IK Otkryte jedną z głównych przyczyn wzrostu eksportu jest spadek cen gazu związanego z gwałtowną depresją cen ropy naftowej. W styczniu baryłka ropy Brent spadła poniżej ceny 27 dolarów. Obecnie jest ona wyceniana na ok. 48 dolarów.

Ekspert wskazuje jeszcze jedną przyczynę wzrostu eksportu rosyjskiego gazu do Europy – fala upałów, która powoduje, że na Starym Kontynencie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną do pracy klimatyzacji. Podkreślił również, że na tle zmniejszenia własnego wydobycia w Europie, obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na paliwo.

Bez względu na wzrost eksportu, Gazprom zmniejszył wolumen wydobycia surowca. Według danych ministerstwa rozwoju gospodarczego, między styczniem a majem 2016 roku spadł on w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku o 2,3 procent do 175,5 mld m3 (udział w wydobyciu spółek należących do Gazpromu w tym czasie wyniósł 66,4 procent).

Niezależni wydobywcy oraz spółki naftowe zmniejszyły wydobycie jedynie o 0,3 procent do 87,7 mld m3. Łącznie w tym czasie wydobycie gazu w Rosji spadło o 1,3 procent i wyniosło 264,2 mld m3. W materiałach ministerstwa rozwoju gospodarczego stwierdzono, że zapotrzebowanie na paliw na rynku wewnętrznym zmniejszyło się o 0,9 procent do 204,7 mld m3.